Над 1/4 от домакинствата у нас са под границата на бедността

Над 1/4 от домакинствата у нас са под границата на бедността

Животът у нас е поскъпнал с 3,3% от началото на годината, а 27 на сто от домакинствата остават под границата на бедността, сочат данни от актуално изследване на КНСБ.

Издръжката на живот е нараснала с 8% спрямо същия период на миналата година, а в парични средства увеличението е със 156 лв. за четиричленно домакинство.

Така, за месечната издръжка на човек вече са необходими  528 лв, а за да си плаща сметките, да се храни, облича и почива, едно четиричленно българско семейство трябва да разполага най-малко с 2 112 лева на месец.

Основните фактори, които са оказали влияние върху поскъпването на издръжката на живота през март 2011 г. са:

  • Повишените от 1 януари акцизни ставки върху кокса и въглищата, автомобилните бензини, цигарите;
  • Поскъпването на основните селскостопански продукти, храните и горивата в световен мащаб, което се пренесе автоматично на българския пазар;
  • Намаляващо и нискоефективно родно селскостопанско производство, което все повече не задоволява пазара и се измества от внос;
  • Увеличението на цените на питейната вода, на транспорта, на услугите и др. Липсата на навременни и ефективни държавни мерки за овладяване на ръста на цените, като ограничаване на спекулата по веригата производител-прекупвач-търговец и на картелите споразумения между производители и вносители на горива;
  • Неподдържането на адекватен държавен резерв, който да гарантира ефективна намеса в кризисни ситуации.

От началото на годината хлябът и зърнените храни са поскъпнали с 10%, месото и месните продукти с 1,5%, плодовете - с 9%, а зеленчуците - с 23% от началото на годината.

Границата на бедност, базирана на потребителска кошница от 77 жизнено важни стоки и услуги за физическо оцеляване, достигна 199,14 лв. на 1 лице, което показва ръст с 4,0% спрямо предходното тримесечие, а на годишна база с 7,0%. Темпът на нарастване на хранителни стоки при издръжката на бедните изпреварва близо два пъти ръста на същата група от общата издръжка на живот.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ