ЕС със стратегия за намаляване на енергийната зависимост от Русия

ЕС със стратегия за намаляване на енергийната зависимост от Русия

ЕС трябва да сложи край на зависимостта си от Русия и да подкрепи ролята на Украйна като транзитна страна за руските газови доставки. Това се казва в проекта на ЕК за енергийната стратегия на Съюза, който ще бъде представен днес, съобщи Франс прес, цитирана от "Фокус". 

Документът, който е подготвен от заместник-председателя на ЕК за енергийния съюз Марош Шефчович (Словакия), трябва да бъде утвърден официално от Комисията и след това ще бъде връчен на всички страни членки за одобрение. 

Шефчович препоръчва на ЕС да промени отношенията си с Русия в енергийната сфера, така че те да се основават на отвореността на пазара, лоялната конкуренция, защитата на природата и сигурността. 

Транзитът и източниците

Заместник-председателят на ЕК настоява ролята на Украйна като транзитна страна да бъде запазена и в същото време да се разшири партньорството с Норвегия - вторият доставчик на петрол и газ за Европа. 

Шефчович подчерта нуждата от диверсификация на източниците с цел да се намали зависимостта от руския монопол за износ на газ „Газпром“. 

„Смятам, че на Европа й е писнало всяко лято да дискутира как да преживее следващата зима. Най-голямата икономика в света не би трябвало да има такива притеснения в 21-ви век“, каза зам.-председателят на ЕК в интервю за „Файненшъл таймс“.
 
Русия ще остане „много важен доставчик“ за ЕС, но нейното влияние ще бъде намалено, добави той.
 
След като пое портфолиото си в края на миналата година, Шефчович приоритизира газопроводите от „южния коридор“ на стойност 45 млрд. евро, чрез които ще се доставя газ от каспийския регион и потенциално от Близкия изток до Югоизточна Европа. 

Финалният участък от тази мрежа ще бъде Трансадриатическият газопровод (ТАП), който ще достига Италия и до 2020 г. ще пренася до Европа 10 млрд. куб. метра азербайджански газ. 

Шефчович заяви, че ЕС ще използва политическото си влияние, за да е сигурно, че проектът ще бъде осъществен до края на 2019 г. 

Евродепутатите ще обсъдят днес с Марош Шефчович въпросите за енергийния съюз.  Петте цели на съюза са:

  • осигуряването на стабилност на енергийните доставки за Европа,
  • по-задълбоченото свързване на европейските национални енергийни пазари,
  • намаляването на енергийните нужди на ЕС,
  • ограничаването на въглеродните емисии,
  • насърчаването на изследванията в областта на енергетиката.
Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ