Над 144 хил. българи са регистрирани с психични заболявания
В края на 2013 г. в заведенията за лечение са били регистрирани 144 203 българи с психични заболявания. Това сочат данни на Националния център за обществено здраве и анализи, цитирани от министър Петър Москов, пише „Монитор“. Той обръща внимание на факта, че в България липсва цялостна информационна система, която да проследява хората с психични заболявания. Това е и причината да няма точни данни за броя им.
Всеки пети българин е преживял психическо разстройство поне веднъж в живота си, показват още данните на Националния център за обществено здраве и анализи. Само една четвърт от тях обаче са потърсили помощ от психиатър.
Изследването установява още, че над 20% от дните, в които българите са били неработоспособни, са свързани с психично разстройство, макар и временно.
Социалното министерство обмисля промени в Закона за социално подпомагане по отношение на хората с психични разстройства. Идеята е да се даде възможност на болни сами да решават дали да постъпят в специализирани домове или защитени жилища.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 18 май. Международен ден на музеите
На днешната дата |Дара се завърна в България след историческата победа на „Евровизия“
България |СЗО обяви епидемията от ебола в Конго и Уганда за извънредна ситуация от международно значение
Наука и Здраве |БФБ може да отбележи ръст заради победата на Дара на „Евровизия“
България |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |БФБ може да отбележи ръст заради победата на Дара на „Евровизия“
България |СЗО обяви епидемията от ебола в Конго и Уганда за извънредна ситуация от международно значение
Наука и Здраве |Няма желаещи да правят мляко и сирене по БДС
България | Advertorial |На днешната дата, 18 май. Международен ден на музеите
На днешната дата |Дара се завърна в България след историческата победа на „Евровизия“
България |Дебют на румънския тенор Даниел Магдал в Софийската опера
Култура |Най-непревземаемите замъци на Европа
Маркетинг |ADVERTORIAL
22 проекта в 16 области получиха финансиране по второто издание на грантовата програма на „Капка по капка“
Трансформацията на B2B търговията при индустриални и производствени компании
Коментари
Няма въведени кометари.