Над 90 оставки в Спешна помощ - София
Над 90 оставки са били депозирани до тази сутрин от работещи в центъра за Спешна медицинска помощ в София-град. Това каза за БТА доктор Ангел Ангелов, шефът на Дирекция "Медицински дейности" в Центъра.
Над 100 души протестираха тази сутрин пред сградата на Центъра. Не е била спирана дейността по оказване на спешна помощ.
Протестът е подкрепен и от Българския лекарски съюз, откъдето категорично настояват за подобряване условията на работа и увеличаване възнагражденията на работещите и се обявяват против кадрови промени в момента.
По думите на доктор Юлиян Йорданов, зам.-председател на съсловната организация, който също присъства на протеста, кадровите промени няма да решат проблемите в областта на спешната помощ.
Очаква се в 11:00 ч. да има протест пред сградата на МНЗ.
Напрежението в спешната помощ започна след назначена проверка и искане за смяна на ръководството. Причината бе смъртта на фотографката Елизабет Димитрова, която почина в началото на седмицата, чакайки линейка. Близките на Димитрова обвиняват Спешна помощ за смъртта на жената, тъй като повиканата линейка според тях се е забавила близо час. Освен това автомобилът не е бил оборудван с нужната апаратура за реанимация.
Проверката установи, че наистина е имало сериозни нарушения при въпросния инцидент, дори се е стигнало до подправяне на часа, когато линейката е пристигнала.
Според лекарите в спешната помощ смяната на ръководството няма да реши проблема в центъра.
„Смяната на ръководството на болница или здравен министър няма да реши проблемите в Спешната помощ”, заяви за „Дарик”, председателят на Регионалната лекарска колегия в Пловдив д-р Георги Кръстев.
„Колегията подкрепя напълно протеста на лекарите в столицата срещу уволнението на техния директор”, категоричен е д-р Кръстев.
По думите му е крайно време да се изготви т.нар. „спешен пакет”, който да гарантира достъп до неотложно лечение за всеки български гражданин, независимо дали е здравно осигурен или не.
„Линейките и спешните екипи в цяла България не достигат, съществува масова амортизация на човешкия ресурс- от шофьори до лекари”, коментира още д-р Кръстев.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.