Най-интересното във вестниците на 18 март, четвъртък
Ужасяващо чудовищни правителствени мерки за запушване на дупката в бюджета, съдебна реформа и тук-там импийчмънт шетат днес из вестниците. Като тънка червена линия през трите теми минава пълната неяснота какво кога и как трябва да се направи, сполетяла управляващите.
Синдикалистите продължават да се изявяват като агенти под прикритие. Външният Ангелов предложил скандалните икономии, разкрива в "24 часа" вицепрезидентът на "Подкрепа". Ах, този Георги Ангелов, автор и на "Мениджър"! Тъкмо да се отречем от него и четем, че не бил той. "Не съм автор на мерките, има 3-4, които съм предложил, но с 10-ина не съм съгласен, каза Ангелов. Той бил поканен във финансовото министерство преди 10-ина дни на среща за събиране на идеи. Предложил доплащането при лечение, приватизацията и премахване правото на работодателите да прекратяват трудово правоотношение на основание право на придобиване на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Според Ангелов 10-те процента облагане преди осигуровките е лоша идея, а данъкът върху пенсиите - глупост."
Икономистите обаче не мирясват и продължават да дават идеи на правителството откъде да намери пари. Приватизирайте БАН, съкратете субсидиите за БНР и БНТ, казва Красен Станчев в "Класа".
В "Труд" още няколко мастити икономисти раздават оценки в стил Проектът “Антикриза”: Това - да, това - не. Председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев вика Не са икономически тези мерки, а панически. А социологът Кънчо Стойчев обобщава под заглавие Реформи ни дайте, а не “сатър за всички”: "В последните три седмици за първи път от не помня кога сред добрите икономисти в България се зароди консенсус: финансовата и икономическата политика на правителството не просто не са добри, но и задълбочават кризата. Така мислят както най-изявени десни анализатори, така и либерали, и леви".
Някога Гьоринг беше казал, че като чуе за култура, се хваща за кобура. И ние така - като чуем за реформи, се сещаме за съдебната и... Назрява смяна на съдебния съвет, министрите Цветанов и Попова поискаха радикални промени, съобщава "Дневник" и за да подсили голямата нужда, добавя Делото срещу Красьо за корупция падна до ревизия. Красьо е онзи Черния, който си другаруваше с членовете на ВСС и уреждаше постове за редовите магистрати. Тъкмо за неговите летни подзиви си спомниха министрите, та днес заговориха за смяна на ВСС. То всъщност връзката не е в миналато, а в бъдещето и по-точно в наближаващия доклад на Европейската комисия за напредъка на България в проблемните вътрешни работи и правосъдие, ама нейсе. Да се направим, че не разбираме опита на министрите да прехвърлят всички проблеми върху съдебната власт. Тя си е виновна, както признава и председателят на Върховния административен съд Константин Пенчев в интервю за "24 часа". Но не всички са срещу горкия ВСС - в "Труд" съдебна журналистка се е възправила като Матросов на амбразурата и го защитава в коментар под заглавие: Все министрите в бяло!
Малко досадни са разсъжденията в черно и бяло, особено когато става дума за съдебна и изпълнителна власт, където всичко е бозаво. Затова да се върнем на любимата вече двуседмична дъвка - импийчмънта плюс по-късно присъединилите се икономически досиета и олигарси. Скука, та се пука, затова, с извинение, просто ще копираме няколко заглавия:
Импийчмънт или празно дърдорене, От стенограмата губят и Първанов, и Дянков, Танц с олигарси край празен казан - "24 часа"
Ще накара ли Първанов НРС да отвори досиетата си - "Дневник"
Иван и Андрей обясняват за стенограмата - "Стандарт"
Тъкмо се опасявахме, че вече ще трябва да се откажем от традицията да завършваме с някоя ведрост за положението, казана от герберовите дами, и ни сполетя неочаквано щастие. Яви се отново Румяна Желева! И така се хвърли да брани правителството като цяло и ББ в частност, че при такава защита нападения не му трябват. "Повечето от медиите се намират в ръцете на хора с власт, които не са заинтересовани истината да достига до българските граждани", разясни неуспялата еврокомисарка и незабравима външна министърка на сбирка с европейски политици.
Познайте какво отговарят вестниците. Подранихте с втория плик, предупреждава "Труд". И припомня вица за трите плика, дето ги оставил старият министър на новия. В първия плик пишело: Хвърли вината на предишните управляващи. Във втория: Обвини за всичко медиите. В третия: Пиши три плика. Под привидно неутралното заглавие Кои медии са свободни "24 часа" е още по-язвителен: Обобщенията са опасна смес дори и когато ги прави един провалил се кандидат за европейски комисар. Всеки политик, който иска да бъде успешен, трябва да се пази от подобни фатални грешки. Като например, че свободното слово не било достатъчно гарантирано от медиите... Това е все едно да обясним, че всички еврокомисари са се представили зле, имайки предвид срама, който ни натресе уважаемата госпожа.
"МениджърНюз" ви желае приятно четене!
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.