Наука и много игри в първия детски музей в Източна Европа
Първият в Източна Европа детски музей от последно поколение, в който децата ще играят и ще получават практични познания от всички научни области, ще отвори врати в София в средата на 2015 г. Той ще се казва „Музейко” и ще е разположен на 3500 кв. м. разгъната площ в пространството между Техническия и Минно-геоложкия университет на Студентски град. Изграждането му започва до дни, съобщиха днес на пресконференция от фондация “Америка за България”, която е иницатор на проекта. Строителството и оборудването на детския научно-образователен център ще се финансира от фондацията с безвъзмездна инвестиция в размер на 22 млн. лв. Фондацията ще продължи да се грижи за издръжката на модерното съоръжение и след отварянето му, тъй като световният опит показва, че таксите за посещения и различни мероприятия в такива центрове осигуряватсамо 40% от необходимия бюджет.
Предназначен за основна аудитория от деца между 6 и 10 години, Музейко ще отвори врати не само за тях, но и за техните родители, възпитатели и учители, както и за по-малките им братчета и сестричета. Сред дългострочните цели на детския научен център е малчуганите да идват тук заедно със своите роднини, приятели и преподаватели, и в истински близко, интуитивно общуване, да пътуват с тях през времето и пространството.
Идеята за детски научен център се ражда през 2009 г. Активната работа по създаването му започва през 2011 г., като за период от две години са разработени архитектурният проект и съдържанието на всички изложби. Проектът е поверен на специализираната в създаването на детски музеи американска компания от Lee Skolnick and Design Partnership (Лий Сколник, skolnick.com). Сред най-известните й проекти са Детският музей в Манхатън, Детският музей в Маями, Детският музей в Делауеър, Американският музей по естествознание, Академията на науките в Чикаго, Музеят на изкуствата Рубин в Ню Йорк. Проектанти на техническата и работна фаза в строителството на Музейко са българската компания за архитектура и строителство “А и А Архитекти” (ааа.bg).
Американската компания печели обявения от фондация „Америка за България” конкурс в надпревара с 15 международни фирми, най-вече заради опита си в изграждането на интериора на подобни съоръжения, както и с оригинално хрумване за фасада с т.нар. „малки планини” - три пластични обема с облицовка от дърво, текстил и керамика, пресъздаващи традиционните български занаяти дърворезба, шевица и рисувана керамика. Сградата е проектирана в съответсвие със стандарта Leed Gold и включва редица зелени технологии за производство и съхранение на енергия, с ниски експлоатационни разходи и високо качество на вложените материали и системи. Пространството около Музейко ще бъде оформено като парк с богато озеленяване и много детски забавления на открито. „Зелен” ще бъде дори покривът на сградата, където също ще има парково пространство.
Вътрешното пространство ще следва линията Минало-Настояще-Бъдеще, като всяка от трите основни теми ще е представена на цял етаж. Смислов и физически център в интериора на Музейко ще е “великанско” Дърво - огромна конструкция, която свързва най-ниската с най-висока точка в Музейко, но също и праисторията с космоса, миналото с бъдещето.
“Дървото на Музейко е нещо като огнището в дома - намира се в средата, около него тече животът, разказват се най-интересните истории, растат децата, променят се сезоните”, обясни Весела Герчева, директор Програми и Изложби на Музейко. Около Дървото, интериорът на Музейко ще бъде разделен на епохи - Минало, Настояще и Бъдеще. Във всяка епоха, чрез демонстрации и интерактивни игри ще присъства най-интересното от нейните науки - археология и геология в миналото, природа и архитектура в настоящето, космически изследвания, енергия и комуникации в бъдещето.
По създаването на игрите в Музейко, които ще са разположени на повече от 2000 кв. м. разгъната площ, работят над 30 научни специалисти от България, експерти и дизайнери от България и САЩ. Игрите ще бъдат съобразени с различните възрастови групи на посетителите на Музейко, и ще имат за цел да разгърнат техните способности, таланти и интереси, превръщайки придобиването на знания в забавен и необикновен процес.
Музейко ще се радва да посрещне и най-малките - току-що проходили хлапета и деца на възраст между 1 и 5 години. Специално за тях в центъра ще бъде създадена зона за игра, а за родителите им - зона за почивка и разговори.
В дългосрочен план Екипът на детския научен център се подготвя и за активно сътрудничество с училища и други научно-образователни институции. Ще бъдат подготвяни материали и програми в помощ на учителите и работата им в часоветеМузейко ще бъде домакин на научни демонстрации и работилници. В центъра ще има специализирани Студио за изкуства и Техническо студио, както и зала за различни събития и концерти.
„Убедени сме, че детският научен център ще има влияние върху местната икономика, образованието, ранното развитие на нашите деца и изграждането на граждански общности. Детските музеи по света са привлекателни туристически дестинации. В САЩ например 35% от всички подобни проекти водят до значителни подобрения в инфраструктурата на своя район.“ споделя Десислава Тальокова, Изпълнителен директор на фондация „Америка за България“.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.