Не очакваме нови силни трусове, заявиха от БАН. Няма информация за сериозни щети и пострадали

Общество

Сеизмолози от БАН заявиха, че не би трябвало да очакваме нови силни трусове на територията на нашата страна, след като в 12.25 часа днес земетресение с магнитуд 6.5 по Рихтер бе регистрирано в Егейско море и усетено в цяла България.

Втори трус бе регистриран в 12.34 ч на същото място с магнитуд 5. Третият е бил 12.42 с 4 по скалата на Рихтер.

Има данни за щети по сгради, но те са незначителни.

На територията на нашата страна земетресението е било усетено с магнитуд 5.8. Особено силно е било в Кърджали, където високите сгради видимо са се люлеели.

Трусът предизвика проблеми с мобилните комуникации. 

Активността в Егейско море не се свързва пряко със сеизмичните зони на територията на нашата страна, каза проф. Емил Ботев, ръководител на Националния институт по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките, в интервю за БНР.

"За наше щастие, нашите предположения за развитие на сеизмичен процес към София не се оправдаха. Слава Богу, това е едно земетресение извън пределите на нашата страна и следствие на неговата сила с магнитуд към 6 то е усетено почти на цялата територия на нашата страна, естествено, въздействието е най-голямо към нашата южна периферия, към Кърджали, също така и в Благоевградско е усетено достатъчно силно. Но земетресението не е от катастрофалните, т.е. тези, които са ставали в началото на миналия век, с магнитуд над 7. Хората трябва да бъдат спокойни", каза проф. Емил Ботев.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

САЩ удължиха с още месец срока за продажба на активите на „Лукойл“
OpenAI ще инвестира над 30 милиарда долара в най-големия център за данни с изкуствен интелект в САЩ
Тръм разпореди пана пред Националния музей на американската история да предупреждават за „лоша информация“
Американското разузнаване: Новият лидер на Иран е склонен да разработва ядрени оръжия
Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Астрономическо събитие на годината: Луната напълно ще закрие Слънцето на 12 август
МОК отхвърли жалба от защитници на човешките права за скандала с червения картон на Световното по футбол
Най-голямата ракета в света за мисии до Луната и Марс, стартира в нов тестов полет