Невидимите бариери пред равенството на жените
13,6% е разликата в заплащането между мъжете и жените в България. При пенсионерите, обаче тази разлика нараства до 40%, съобщи зам.-председателят на ПП АБВ и бивш министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин, по време на започналата днес сутринта пленарна сесия на Глобалния форум на жените лидери. Той стартира с панел, посветен на жените в политиката и управлението.
Неравенството в заплащането е една от посоките, в които страната ни има какво още да наваксва, посочи той. Според Европейския институт по равенството на половете, страната ни е в третата третина като общ резултат по равнопоставеност сред европейските страни.
„Добре сме по показатели като участие на жените във взимането на решения – в бизнеса и правителството, където дамското присъствие вече е 50%. Имаме и добри резултати по отношение на средните европейски равнища по разликата в заплащането между мъже и жени, въпреки разликите между заплащането в при работещите и пенсионерите, коментира Калфин. Именно за преодоляването на това неравенство бе направена пенсионната реформа, която изравнява изискванията и възможностите и постепенно ще изравни пенсиите“, посочи той.
Най-големият проблем по отношение на равноправието у нас обаче не е заплащането, а факторът „време“ и съчетанието между работа и т.нар „неплатен труд“ – отглеждане на деца и домашни задължения.
Българските жени 7 пъти повече от мъжете отделят от времето си извън работа за домашен труд и 3 пъти повече за отглеждане на децата, отбеляза той. Затова и бъдещите политики трябва да са фокусирани към съчетаването на кариерата с домашните задължения, препоръча той.
Нашата роля като политици е да махаме бариерите, зададе посоката на дискусията в първия панел вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева.
„Въоръжена съм с много папки и проценти – колко са жените, които посягат към предприемачеството, колко са тези, които посягат към политика, но те не са достатъчно. И не са достатъчно, не само, защото процентите са такива, а и защото ние не сме направили достатъчно, за да подкрепим една жена да направи първата крачка. Тази първа крачка е най-трудна и това би трябвало да бъде нашата политическа задача. Светът има нужда от всичките си таланти. България има нужда от всичките си таланти. Ние трябва да направим всичко възможно да разчистим пътя пред тях. Да се хуманизираме означава качествата на човека, когото харесваме, да станат качества на обществото", добави тя.
Вярвам, че Глобалният форум, който се провежда в София, ще даде нови дефиниции за ролята на жените в бизнеса, политиката и всяка друга област на живота, заяви и Боряна Манолова, председател на УС на Съвета на жените в бизнеса, създаден по инициатива на сп. "Мениджър" през 2012 година. Съветът на жените в бизнеса и ЮНЕСКО са организатори на престижното събитие от толкова висок ранг, на което страната ни е домакин за първи път.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.