Нека създадем зоополиция, призовават от "Четири лапи"
В отговор на отказите от адекватно разследване на случаите с мъртви делфини по българското Черноморие международната организация за защита на животните „Четири лапи” предложи създаването на специализирано звено към МВР, което да следи за престъпления срещу животните и природата.
Такива структури има както в САЩ, така и в повечето страни от Европейския съюз, обясняват от „Четири лапи”. След приемането на Закона за защита на животните, който криминализира престъпленията срещу безсловесните ни приятели, не е нормално държавни служители да отказват разследване по случаи като тези със застреляните делфини. Обезпокоителен е и начинът, по който бездействието на контролните органи се оправдава със свръхпопулацията на делфините и конкуренцията, която те били на рибарите, смятат от организацията. Няма официални данни, които да потвърждават дори това, подчертават те.
Разследването на смъртта на делфина, открит край къмпинг „Корал” с рани, които приличат на картечен откос по тялото, започна три дни след подадения сигнал и приключи само за няколко часа. Официалното становище на прокуратурата на Царево бе, че бозайникът се е задушил след оплитане в рибарски мрежи, а раните са нанесени от рибарски куки, с които е бил измъкван от тях. Това е поредното доказателство за липсата на желание и капацитет на българските институции да разследват случаи на жестокост спрямо животни, при които често се унищожават и представители на застрашени видове, убедени са от „Четири лапи”. В случая с делфина има основание да се подозира нарушаването на три члена от наказателния кодекс на България, които предвиждат затвор до 5 години и глоба до 20 000 лева.
Подобни случаи не са изолирани. За пример може да се даде и обичаят тричане на кучета, разпространен в Странджа, който бе защитен от кмета на Царево Петко Арнаудов, коментира Йоанна Карацанева, организатор на онлайн кампания срещу бездействието на властите пред в. „Дневник”. Избиването на дивите кози край село Мугла в Родопите и унищожаването на защитени птици също са крещящи примери, обясни Стефан Аврамов от Българска фондация „Биоразнообразие”. Ето защо специализирания орган, който да следи и подвежда под отговорност изключително само този тип престъпления е от ключово значение за спазването на закона, смятат активистите от „Четири лапи”.
Убийствата на делфини предизвикаха и силна международна реакция. В електронно писмо до българските институции и медии група чужденци от различни държави изразиха възмущението си от „убийствата за удоволствие” и липсата на желание за прилагане на законите. „Този брутален случай ще бъде запомнен и ще бъде свързван с името на страната ви за дълги години напред: България – страна на убийци на делфини!”, пише в писмото.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.