НЗОК готова да плаща за ин витро, 3000 двойки чакат ред

НЗОК готова да плаща за ин витро, 3000 двойки чакат ред

НЗОК има готовност да заплаща за дейностите за асистирана репродукция, съобщиха от здравната каса. Във връзка с разпространена в медиите информация, че Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) не заплаща за дейностите по асистирана репродукция, от касата уточняват, че още на 25 януари 2013 г. НЗОК е обявила, че има готовност да сключва договори с изпълнителите на тези процедури и съответно да им заплати за извършените дейности и необходимите за тях медикаменти, предаде "Фокус".

НЗОК вече е сключила договор с 24 лечебни заведения, които извършват асистирана репродукция, като предстои сключване на договор с още две. Предвидена беше и възможността за сключване на споразумения, обхващащи периода на работа преди сключването на договор, за да може да бъде платено на клиниките за дейността им през месеците януари и февруари. Такива споразумения са сключени с всички лечебни заведения, които са подали съответните документи.

Към днешна дата само една клиника е отчела към НЗОК извършени през месец януари процедури на 3 жени. Стойността на процедурите е 7000 лв., които са заплатени в срок. За месец февруари нито една клиника не е отчела към НЗОК извършена дейност.

Институцията има готовност да заплаща за дейностите по асистирана репродукция, но това може да стане само след подаден отчет от съответните лечебни заведения. От страна на НЗОК е осигурена техническа възможност за обработка на електронната отчетна документация, но към момента са отчетени само горепосочените 3 случая и те вече са заплатени.

През 2013 г. средствата, предназначени за асистирана репродукция, са в размер на 15 млн. лв. Процедурата по кандидатстване не е променена и се извършва в Център „Фонд за асистирана репродукция“ към Министерството на здравеопазването. Единственото ново условие е, че кандидатстващите за нея трябва да са здравноосигурени.

В същото време близо 3000 бездетни двойки чакат ред за асистирана репродукция. Всеки месец в програмата се включват близо 350 души, показват данни, цитирани от "Дарик". Положителното е, че периодът, в който се изчаква за ин витро процедура, е намален до 10 месеца, поясни д-р Николай Лалев, директор на Фонда за асистирана репродукция.

Между 50 000 и 60 000 са двойките, които имат нужда от ин витро процедури у нас. Други над 100 000 също имат репродуктивни проблеми, които обаче не налагат извършването на ин витро. От съществуването на фонда, които работи от 2009 г., над 15 000 двойки са имали шанса да започнат подобни процедури.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ