Нова, по-сложна формула за сметките за парно
Нова, по-сложна формула ще залегне в изчисляването на сметките за парно и топла вода тази зима. Това показват обнародваните в "Държавен вестник" промени в Наредбата за топлоснабдяване и коментарите на експерти.
Досега за всяко жилище се изчисляваше дял от общото разпределение в сградата през миналата зима и този процент се използваше за прогнозните сметки през следващия отоплителен сезон по показания на общия електромер.
Сега ще се пресмята не процент, а средната консумация на ден на жилище за миналия сезон, която ще се умножава по броя на дните с парно през новия месец. Тъй като тази сума няма да има нищо общо с новото потребление, тя допълнително ще се коригира с коефициент, определен по отделна методика. Той също се пресмята, като количеството топлина, отчетено от топломера в абонатната за даден месец, се раздели на количеството, отчетено за същия месец на миналата зима.
Целта на промяната е "осредняване" и заличаване на големите сметки през ноември, януари и февруари, пише „Преса“. Такъв ефект се получава при плащане на равни месечни вноски, но повечето абонати не го харесват, защото губят представа за потреблението.
С промените равните вноски се въвеждат само като прогнозни за топла вода. Прогнозното количество топлина за горещата вода ще се смята като 1/12 от общата енергия за подгряването на ползваните кубици вода от абоната, отчетена след изравнителната сметка. В края на отоплителния сезон отново ще се прави изравнителна сметка. Няма да има такава само ако съседите са преминали на ежемесечно отчитане.
Наредбата допуска самоотчет от абонатите. В този случай обаче топлинният счетоводител ще влиза веднъж годишно за проверка или за изравняване в случай, че няма данни за всички месеци, пише "Монитор".
От изравнителна сметка ще се спасят само тези блокове, които са си монтирали топломери и водомери с дистанционно отчитане. Но и те трябва да пускат счетоводителя на проверка веднъж годишно. Освен това при продажба на апартамента се изисква междинен отчет.
Друга промяна в наредбата дава право на етажната собственост сама да определя процента на сградната инсталация. Може да се избира между 4 начина за пресмятане на парите, за първите два от които ще се разчита на топлинните счетоводители.
Единият отчита реално колко радиатора има в сградата, а не колко са по проект. При втория начин се определя разход за тръбите, който се дали между съседите по кубатура. Третият вариант е лице, което да извърши реално измерване на енергията от тръбите, но пред представител от „Топлофикация“. Четвъртата възможност е съседите да определят процент за сградната инсталация.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.