Новите министри посочиха приоритетите си
Министрите в оставка от кабинета на Бойко Борисов предадоха властта на приемниците си от служебния кабинет на доскорошния посланик във Франция Марин Райков. „В самото начало държа да кажа, че този екип ще бъде работлив, а не бъбрив. Екипът ще има комуникационна култура с медиите, но той трябва да бъде оставен да работи”, заяви в речта си новият служебен премиер. След официалната церемония на "Дондуков"1 новите министри отидоха в ресорните си ведомства и там, при приемането на властта посочиха първите и най-важни задачи, които си поставят
Калин Христов, служебен министър на финансите: При наличие на резерви може да се мисли за увеличаване на доходите
„Министър-председателят каза, че при наличие на възможни резерви, може да се мисли за увеличение на доходите. Трябва да видя дали има наличие на възможни резерви”, заяви Христов при приемането на министерството от Симеон Дянков. „Работим в рамките на съществуващия бюджет, така, както е разписан. Средното разбиране за растеж тази година е в диапазона от 1 до 1,5 процента. Това при условие, че във втората половина на годината Еврозоната би започнала да се възстановява. Това е условна прогноза на бъдещо възстановяване на Еврозоната. С днешното разбиране за развитието на Еврозоната и на България мисля, че този растеж е реалистичен и може да се реализира”, коментира финансов ръководител на държавата.
Той изтъкна, че инвестициите са основен приоритет на България в момента. „Икономиите от инвестиции основно са идвали от факта, че част от разходите за инвестиции са свързани с усвояване на определени европейски фондове. Ако там има нереализирани проекти, това механично води до спестяване. Бюджетът има акцент към инвестиционни разходи”, заяви Христов.
„Продължаваме политиката за запазване на макроикономическа финансова и фискална стабилност. Това е нещо, което се прави в последните 16 години. Това е безусловен приоритет. Служебният кабинет изпълнява бюджета, който вече е приет от Народното събрание. Работим в рамките на приетия бюджет. Той има значително увеличение на разходите - спрямо изпълнението от миналата година ръстът на разходите е почти 14 процента”, заяви Калин Христов. „Полагаме максимални усилия за изпълнение на приходната част, гаранция за стабилност в приходните агенции НАП и Агенция „Митници”, така че да имаме пълна мобилизация”, каза той. Приоритет ще бъде и придържане към записаната в бюджета разходна политика и продължаване на прозрачната политика в министерството. Христов подчерта, че има решение да няма политически кабинети в рамките на служебното правителство. „Хора, които са в политическия кабинет, няма да остават в министерствата”, съобщи той.
Асен Василев, министър на икономиката, енергетиката и туризма: „Пътят към по-високи заплати не минава през национализация, а през по-голяма и качествена продуктивност”
На церемонията по поемането на поста от досегашния министър Делян Добрев, Асен Василев представи реалистична прогноза за работата на екипа си в рамките на мандата на служебното правителство. „Тепърва престои да се запозная с екипа, текущите дейности, проблемите, които трябва да продължаваме да решаваме. Едно правителство има 4 години да изпълни програмата си, ние имаме 60 дни до изборите. Не е реалистично да мислим, че в тези дни може да решим проблеми в енергетиката, които са останали.
Трябва да направим няколко важни неща - да приключат одити, да се направи международен одит, прозрачност в енергетиката, да се направи обществен дебат - как тези проблеми трябва да бъдат решени. Само с ниски цени няма как българската икономика да тръгне по нов начин”, убеден е той. Министър Василев изказа убеждението, че не национализацията, а по-качествените продукти са начинът да се повишат заплатите в страната.
„Средната заплата в IT-индустрията беше 600 лв. през 2004 г., сега е 2600 лв. Това стана, защото българските фирми се научиха да произвеждат повече продукти. В следващия програмен период за следващите 7 години трябва да заложим по такъв начин мерките за конкурентоспособност - да помогнат на фирмите ни да станат по-умни, за да се вдигнат и заплатите на хората, които работят. Много важно е да видим по какъв начин с европейските фондове ние можем да помогнем да фирмите ни да станат по-умни и работниците ни да станат по-продуктивни. Това няма как да стане за 60 дни, но може да поставим първите стъпки и да погледнем към европейските програми и фондове”, заяви Василев.
Проф. Иван Станков, министър на земеделието и храните: „Стъпваме на стабилна основа, българското земеделие има престижно бъдеще”
„Благодаря на Вас, г-н Найденов, и на целия екип за всичко, което направихте за българското земеделие, за всички трудности, които преодоляхте. Стъпваме на стабилна основа.” Това заяви министърът на земеделието и храните в служебното правителство проф. Иван Станков на церемонията по предаване на поста от Мирослав Найденов.
Той увери своя предшественик, че служебното правителство ще надгражда направеното през предишния мандат. „Българското земеделие ще има престижно бъдеще. Запознат съм с доста от нещата. Времето е много кратко и за това кратко време трябва да подготвим нещата за следващото правителство”, каза проф. Станков и допълни, че двамата нови зам.-министри в екипа му ще станат известни до края на деня.
Владимир Пенев, министър на културата: „Ще се опитам да върна думите „морал”, „чест” и „достойнство” в българското общество”
„Думите „морал”, „чест” и „достойнство” липсват от българските медии и българското общество, те не само не се употребяват, но и не означават нищо. Моята задача като министър на културата дори и за два месеца е да се опитам да ги върна. Това обеща пред журналисти служебният министър на културата Владимир Пенев, минути след като пое поста от досегашния културен министър Вежди Рашидов. Пенев се определи като „стреснат, трогнат и очарован” в първите минути като културен министър. „Приемам този пост като лично изпитание”, заяви Пенев.
Заместник – министър на културата в служебния кабинет ще бъде проф. Мила Сантова.
Вежди Рашидов предаде на служебния министър Владимир Пенев „Манасиева хроника”, букет цветя и му пожела: „Знам, че и ти като мен се вълнуваш, но няма страшно. Били сме отличници и ще продължаваме да бъдем”. Досегашният културен министър подари на своя заместник атлас на българските земи и вратовръзка.
Кристиан Кръстев, министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията: „Няма да допусна приватизация на БДЖ „Товарни превози” на безценица”
„Процедурата по приватизация на БДЖ „Товарни превози” беше удължена. Тя е вход и е от прерогативите на Агенция по приватизация. Няма да допусна приватизация на БДЖ „Товарни превози” на безценица. Ако има такава, тя ще е на адекватна пазарна висока стойност. Няма да е под стойността, разписана от Агенцията по приватизация.” Това обави Кристиан Кръстев, служебен министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията на церемонията по предаването на управлението на министерството. „Идеята за самата приватизация е за рефинансиране на дълговете и оздравяване на дружеството. Няма да чакаме последния ден за приватизация, да видим дали ще има такава и дали офертите са адекватни. Паралелно работим за оздравяване на дружеството”, добави Кръстев.
„Кръстев е доказал с професионализма си, работил е достатъчно в този сектор, доказал е, че може достойно да изпълнява тази длъжност и да изгради и да продължи в приемственост стабилността и нужното доверие в системата, което е жизнено важно за продължаване на проектите и процесите, които направихме. Желая му успех и действително да не слушат всякакви политически спекулации от който и да е, а да се концентрират професионално”, заяви министърът в оставка Ивайло Московски за своя приемник.
Двама ще са зам.-министрите на транспорта, обяви още Кръстев. Заместник-министър с ресор информационните технологии и съобщенията ще бъде Валери Борисов. „Втори заместник-министър ще има, препоръчал съм да бъде една жена”, добави Кръстев. Той каза, че до края на седмицата ще стане ясно точно кой ще бъде вторият заместник-министър.
Проф. Николай Петров, министър на здравеопазването: „Прозрачност, спокойствие и сигурност в системата”
„На всички е ясно, че трябва да използваме всичко работещо и добро старо, ако успеем да вдигнем темпото, това ще бъде успех. Посоката е правилна. Стриктно ще се придържаме към откритост и диалогичност с всички. Голяма част от проблемите в здравеопазването са свързани с някакво недоразумение и ще се опитаме да изчистим тези неща. Решението на проблемите е чрез диалог. Ще бъдем открити в работата си с пациентските организации. Първите ми срещи ще бъдат с тях, с представителите на съсловните организации, на бизнеса", каза още проф. Петров.
Тодор Тагарев, министър на отбраната: „Трябва да осигурим стабилност и продължаване на изпълнението на плановете”
„Първо трябва да осигурим стабилност, да осигурим участието ни в мисиите - приоритетно в Афганистан, подготовката на войските и силите, които ще сменят военнослужещите ни там, Трябва да продължим изпълнението на плановете, Бялата книга за отбраната и въоръжените сили. Стабилност не означава да спрем, още по-малко пък означава опити за връщане назад“, каза Тагарев.
Деяна Костадинова, министър на труда и социалната политика: „Първото нещо, което ще направя, е да преразгледам бюджета”
„Първото нещо, което ще направя, е да преразгледам бюджета, за да видя как могат да бъдат подкрепени най-уязвимите групи от обществото, хората, които излязоха да протестират“, бяха първите думи на на Костадинова след приемането на властта. Тя заяви, че ще продължат социалните плащания в законоустановения срок, както и ще бъдат увеличени пенсиите от 1 април тази година.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.