Новият здравен министър започва с ревизия, а лекарите протестират за пари
Ревизия на здравната система и сформиране на компетентен екип са първите стъпки, с които ще стартира новият министър на здравеопазването професор Анна-Мария Борисова. Това обяви самата тя при представянето си в Министерския съвет. Тя призна, че решението да приеме предложението за поста е било трудно: “Трябваше ми време, за да си помисля дали си струва. Взех решението си бързо, защото съм твърд човек. Не съм тръгнала с голяма кошница, но ще се радвам и малка кошничка да напълня, това ще е голям успех”, заяви проф. Борисова. После, в същия образен стил продължи: „Аз моята къщичка съм подредила и двора съм си помела. Но чух, че други дворове не били пометени. Значи ще трябва да помогнем да си подредят къщичките, да се спретнем, с други думи - трябва ни ред и дисциплина. Това е, което на българина не му харесва. Българинът е волна птица, той обича да живее свободно. И аз обичам.“, отсече твърдо тя.
Според проф. Борисова запушването на течовете в здравеопазването може да се случи едва след като се направи обстойна проверка на свършената досега работа. Колкото се може по-бързо трябва да се подготви и здравната карта, коментира новият министър след което премина в канонада от риторични въпроси:. “Къде и какво има, колко хора живеят в тази и тази област, колко легла има, какви са специалистите, какви са апаратите. Защо не е направено? Защо трябва аз днес да започвам да го правя? Какво се прави досега? Къде е тази здравна карта? Защо в България не знаем нищо? Няма кой да ми отговори. Реформата трябва да се направи с мисъл за болния. Болният да е добре, той трябва да е в центъра на нашите действия“, коментира Борисова.
Правителството одобри и нов заместник-министър на здравеопазването. Икономистът Десислава Димитрова ще заеме поста след гласуването в парламента. Димитрова е работила в частния и държавния сектор. Занимавала се е и с остойностяване на здравната реформа в няколко държави по света.
И докато в МС вървеше представянето на новите шефове на здравеопазването, в страната с пълна сила продължаваха лекарските протести.
Протестите в бяло
Причините за недоволството на медицинското съсловие са неизпълнени обещания, поети от правителството и ръководството на Националната здравноосигурителна каса. В МС има внесен проект от Българския лекарски съюз за изменение и допълнение на Закона за националната здравноосигурителна каса, който трябваше да стане факт до 30 март. Това още не се е случило и ние считаме, че няма реално желание за изпълнение на това обещание, обясни пред БНР д-р Теодор Иванов - председател на Регионалната колегия в Силистра. Именно промяната на закона за бюджета на касата е разковничето. Всички тези проблеми с това недофинансиране на системата с това забавено плащане да бъдат прекратени и всички да продължат да си гледат работата, коментира д-р Иванов.
Лекарите в цялата страна протестират предупредително на днешния международен ден на здравето, който у нас се чества и като ден на здравния работник. Протестиращите носят лентички и спират щафетно работа за няколко часа по различно време на деня. В Сливен не издават документи, отложени са и плановите операции.
Ръководството на сливенската градска болница е обявило Ден на отворените врати. Около 200 медици излязоха пред болницата във Видин на митинг в подкрепа на националния лекарски протест.
В Карнобат и Сунгурларе също има митинг пред болницата, но граждански. Около 600 души от двете общини се събраха пред МБАЛ Карнобат и се обявиха против идеята за закриване на болницата. Участниците в митинга приеха и изпратиха декларация до председателя на Народното събрание, до министър-председателя и до министъра на здравеопазването, в която настояват болницата да бъде запазена. Мотивът им е, че здравното заведение обслужва населението на две общини, няма дългове, притежава модерна медицинска апаратура, собствена лаборатория и добър сграден фонд.
Видинските лекари протестират срещу забавяне на изплащанията за медицинска дейност, съобщи председателят на районната лекарската колегия д-р Борислав Милчев. Директорът на районната здравноосигурителна каса във Видин д-р Владимир Вълчев обаче твърди, че средствата за януари са платени на 100%, а за февруари срокът е до 30 март, т.е. просрочен е само с два-три дни.
Символичен лекарски протест има и в Монтана. В него участват 450 медици. Те ще останат по работните си места, но подкрепят исканията за действителна реформа в здравната система. Подкрепяме тези протести, защото не са само за пари, а и за промяната, реформата като цяло в доболничната и болничната помощ, заяви председателят на районната лекарска колегия д-р Пламен Блажев. Ние сме за денационализацията на касата, за това тя да си изпълнява задълженията - да изплаща навреме парите, които са по договор. Ние сме против лимитите на талони в доболничната помощ, допълни той.
Софийските болници са доволни, че общината прави всичко възможно да им помага и затова не участват в днешния протест, заяви столичният кмет Йорданка Фандъкова. Тя подчерта, че въпреки кризата, тази година са отделени 5,5 милиона лева за ремонт и оборудване на болничните заведения в столицата.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.