Новият министър на европарите иска 33 дни толеранс

Новият министър на европарите иска 33 дни толеранс

Новият министър на еврофондовете Томислав Дончев помоли за 33 дни толеранс – срок, в който той ще покаже конкретни резултати от работата си.

Точното название на длъжността е министър по управление на средствата от Европейския съюз. Депутатите по-рано тази сутрин го избраха със 130 гласа „за”, 56 „против” и 7 „въздържал се”. 

Веднага след като бе избран от парламента, бившият кмет на Габрово трябваше да отговори на журналистически въпроси. Според него правителството вече е направило много – възстановило е диалога с Европейската комисия, взело е конкретните мерки за намаляване на незаконосъобразното изразходване на средствата. „Това, което трябва да се случи оттук нататък, е вдигането на налягането в системата – бавно и внимателно, да не би някоя стара тръба да се спука”, каза Дончев. На първо време той не смята да прави революционни промени. „Цялата система за разпределение на средствата от ЕС е крехка, изключително внимателно наблюдавана от партньорите ни от Европейската комисия, а и тук резки и революционни движения не биха довели до добър резултат. Постепенна задача е да намерим точния баланс между добрия контрол и в същото време да търсим намаляване на административния товар, доколкото това би ускорило процеса по използване на средствата, доколкото би привлякло повече кандидати, повече бенефициенти. Необходима е работа с тези, които използват средствата – общини, неправителствени организации. От тяхната активност зависи как се движи процесът. Ситуацията е тревожна - има общини, които никога не са кандидатствали, никога не са използвали европейски средства. Това не бива да бъде допускано във времена, когато парите за инфраструктура от държавния бюджет са недостатъчни, не бива да бъде допускано, обясни Дончев.

Министърът даде да се разбере, че ще иска промяна на нормативни документи. „Не бих приел оценката, че администрацията дефинитивно не работи добре. Когато на ниво постановления на Министерски съвет се облекчат процесите, съкратят се няколко срока, ще има реален ефект”, заяви Дончев. Запитан за заплатите на служителите, които работят по европейските фондове, министърът обясни, че изискванията към тях са по-високи - базисната административна грамотност, компетентност в конкретната сфера, английски език, и много често темпът на работа за тях е по-жесток, отколкото в другите звена на държавната администрация. Трудно да бъдат привлечени специалисти за 400 лв., но системата с просто удвояване на заплатите им не е съвършена. Трябва да се стремим към система, която да отчете персоналните постижения на всеки и постиженията на отделното звено. По-добре е докато се създаде тази система да се запази моделът на възнаграждение, който съществува към момента, посочи Дончев.

Един от основните проблеми на българските администрации в използването на средства от ЕС е голямото текучество. Текучеството е вредно и опасно, защото не можем да съхраним онова, на което държат много партньорите ни от ЕС – така наречената институционална памет. Когато загубим институционалната памет, радикално спада ефективността на институцията”, каза Дончев.

Той ще разполага с малка администрация – няколко дирекции. Основната им работа ще е свързана със структурите в министерствата.

Дончев внимателно ще следи работата на звената и ще присъства на терен – там, където се случват нещата, където се докарва машината или се строи детската градина. Това би намалило злоупотребите, би премахнало възможността за грешки. Това е вид помощ. Много от министерствата имат регионални звена, които активно могат да изпълняват тази роля, заяви новият министър. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ