НЦИОМ: 11% от българите биха продали гласа си
Ако изборите бяха днес, то със сигурност в парламента щяха да влязат четири партии. Бариерата от 4% биха преминали ГЕРБ, БСП, ДПС и „Атака“. Сериозни шансове да попадне в парламента запазва и Движение „България на гражданите". Това показват резултатите от национално представително проучване на обществено-политическите нагласи на Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ). Изследването е проведено в периода 10-15 април 2013 г. сред 1000 пълнолетни български граждани, по метода на полустандартизираното face-to-face интервю по домовете.
„В настоящото изследване регистрираме запазване на основните тенденции по отношение на електоралната тежест на ГЕРБ и на БСП. За последните шест месеца ГЕРБ неизменно получава по-висока подкрепа от БСП”, съобщават НЦИОМ.
Няма значима промяна в разликата между първите две формации. Към 15 април тя възлиза на 6,4% - ГЕРБ (23,9%), БСП (17,5%). Данните показват, че сред гласувалите както за ГЕРБ, така и за БСП през 2009 г. има немалко разочаровани от политиката на своите партии. ГЕРБ обаче има по-голям резерв от БСП, когато става дума за привличане вота на бивши избиратели, заявяват социолозите.
ДПС запазва третото място по електорална тежест. Не се променя и електоралната подкрепа за партия „Атака". Почти без промяна остава и подкрепата за Движение „България на гражданите", което дава шансове на тази формация да бъде представена в следващото Народно събрание.
Към настоящия момент декларативна готовност за гласуване заявяват малко над 60% от имащите право на глас българи. На основата на тези данни може да се допуска, че активността, която ЦИК ще отчете в края на изборния ден, ще бъде около 55%.
11% от българите признават, че биха гласували срещу заплащане, а 89% твърдят, че не биха взели пари при никакви обстоятелства, сочат още резултатите от проучването.
4,7% от готовите да гласуват срещу заплащане посочват, че биха продали гласа си на всеки, който им плати (това са основно роми и необразовани хора, както и избиратели, които изобщо не биха гласували, ако не им се плати за това). Останалите 6,6% от готовите да продават гласа си твърдят, че биха взели пари само от партията, на която симпатизират.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.