НЦИОМ: Три партии в парламента, ако изборите бяха днес

НЦИОМ: Три партии в парламента, ако изборите бяха днес

Ако изборите бяха днес, то със сигурност в парламента щяха да влязат три партии. Бариерата от 4% биха преминали ГЕРБ, БСП и ДПС. Това показват резултатите от национално представително проучване на обществено-политическите нагласи на Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ). Изследването е проведено в периода 3 -10 юли 2013 г., сред 1000 пълнолетни български граждани, по метода на полустандартизираното face-to-face интервю по домовете.

Ако изборите бяха днес, ГЕРБ щяха да получат: 22 - 23 %, БСП - 19 - 20 %, ДПС - 6 - 7 %, „Атака", Движение България на гражданите, Национален фронт за спасение на България - около 3 %. 

Според социологическата агенция протестите все още не раждат достатъчно значими политически алтернативи, различни от статуквото.

"През разглеждания период е налице е известно свиване на електоралната тежест на ГЕРБ, в рамките на 1-2%, докато БСП леко разширява електоралната си подкрепа, в рамките на около 2-3%. Няколко формации имат реални шансове да прекрачат прага на нов парламент – „Атака", Движение „България на гражданите“ (ДБГ) и НФСБ, всяка от които получава около 3% от електоралните симпатии на имащите право на глас", коментират от НЦИОМ.

Що се отнася до новоучредени формации, както и до заявения Реформаторски блок, все още е рано да се мери електорална подкрепа за тях, доколкото тези проекти засега остават в сферата на намеренията, дори според някои от учредителите им.

Три четвърти от хората, които са гласували за ГЕРБ на 12 май, твърдят, че биха повторили вота си и днес. Сред гласувалите за Коалиция за България, този дял е 85%, а сред избирателите на ДПС – 82%.

47% от българите твърдят, че за страната ще е по-добре, ако се проведат предсрочни парламентарни избори, а 35% са на мнение, че е по-добре правителството да изкара мандата си докрай. За предсрочни парламентарни избори по-често се обявяват хората на възраст между 18 и 49 години, респондентите с висше образование (55% от тях), интервюираните със среден и с по-висок жизнен стандарт, жителите на столицата (59% от тях) и на малките градове (54% от тях).

Държавният глава Росен Плевнелиев е най-одобряваният български политик към 10 юли 2013 г. 54% от българите одобряват работата му, а 35% не я одобряват. За последните месеци не регистрираме съществени промени в рейтинга на президента.

42-то Народно събрание започва работата си с 26% одобрение и с 65% неодобрение. За сравнение – стартовият рейтинг на 41-то Народно събрание през август 2009 година е 42% одобрение и 33% неодобрение. 40-то Народно събрание започва работа с 23% одобрение и 60% неодобрение. 39-то Народно събрание получава 37% одобрение и 23% неодобрение в началото на мандата си. 38-то Народно събрание получава 37% одобрение и 31% неодобрение през май 1997 г.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ