Осем кандидати за „Европейска столица на културата 2019"
Осем български града са се кандидатирали за „Европейска столица на културата 2019". В момента тече официалното им представяне в Министерството на културата.
Заявилите участие градове са Бургас, Варна, Велико Търново, Габрово, Пловдив, Русе, София, Шумен. Днес те официално подават документите си, след което кметове и зам.-кметове започнаха представяне на предимствата на градовете си. След това предстои конкурс на два етапа – предварителен подбор и окончателен избор. През 2019 г. за домакини на европейската инициатива са определени България и Италия.
Изборът се прави от 13-членно жури от независими експерти, в това число и 6 българи. Европейската комисия следи и е гарант за провеждането на напълно прозрачна и независима процедура по избора.
Инициативата „Европейска столица на културата" представлява една от ключовите дейности на Европейския съюз в областта на културата, уточняват от министерството. Целта е да се подчертае богатството и културното многообразие в Европа, споделянето на общи ценности, насърчаването на взаимното опознаване и разбирателството между европейските граждани. Инициативата е лансирана през 1985 г. по идея на тогавашната гръцка министърка на културата - певицата Мелина Меркури, а за изминалите десетилетия популярността й непрекъснато нараства.
В Италия кандидатите са петнайсетина, сред които са Венеция и Торино.
Йорданка Фандъкова, кмет на София: Убедена съм, че София и Югозападният регион са достойни за Европейска столица на културата през 2019 г. Като използваме силните страни на всеки град, може да осъществим мащабно и вълнуващо европейско събитие през 2019 г.. Организирахме 30 работилници за творчески идеи. Получихме 16 хиляди картички с идеи”, каза още тя. „Гледната точка на гражданите е тази, която не трябва да изпускаме. 23 000 автори създават съдържанието на интернет профила на София – Европейска столица на културата 2019 г. Темата ни – „Сподели София е насочена към хората. Те говорят за своя гард с ум и сърце. Те са най-големият му потенциал. Тя заяви, че на 20 октомври в градината на Народния театър ще се проведе поредното събитие в подкрепа на кандидатурата – флашмоб за литературно четене. Благоевград, Кюстендил и Перник са включени в кандидатурата на София и Югозападен регион за Европейска столица на културата 2019 г.
Иван Тотев, кмет на Пловдив: Каузата ни се изразява в обновяване и модернизиране. „Културната столица на Европа е прекрасна възможност за България, създава добър имидж. Много е важен пътят, а не толкова целта. Мотото на Пловдив е „Заедно”, тъй като Пловдив е специфичен град, в който от много години живеят различни етноси. Културните събития са един от двигателите за икономиката. Въвличането на гражданите е най-важният процес и вярата в това, което правим, за да подобрим живота в града ни.
Иван Портних, кмет на Варна: Мечтата ни е да превърнем Варна в уютно и вдъхновяващо място, в истинска културна картичка на България. Варна е първият български град, който е заявил желание да се включи в инициативата. Известни сме като лятната столица на България благодарение на спектър от разнообразни, богати културни събития и наличието на добра инфраструктура. Кандидатурата е сериозно предизвикателство. В нашата кауза повярваха още 12 общини, жизнено свързани с Варна. Имаме регионална подкрепа за нашата кандидатура. Убеден съм, че инвестициите за култура днес са инвестиции за по-добро бъдеще утре. Варна е град на младите хора. Градът ни е сред финалистите за Европейска младежка столица през 2016 г. Гордеем се с историческото наследство, богатия културен календар. Знаем къде можем и искаме да стигнем.
Димитър Николов, кмет на Бургас: Неповторимият бургаски дух, мистерията на Странджа, хилядолетната история на Несебър и Аполония ще дадат блясък и цвят, така че Община Бургас да спечели състезанието за български град - кандидат за Европейска столица на културата. Изкуство и култура – част от тази атмосфера на Бургас е създадена от много години. Бургас е град на бохемия, на море. Дълги години нашите съграждани са успявали да създават този колорит, авангард и неповторим дух на града. Аз съм изключително горд и щастлив, че в инициативата Културна столица на Европа ние участваме с целия бургаски регион. За нас е важно именно Бургас да представлява България през 2019 г. Аз се радвам, че през този период на подготовка всеки имаше възможност да събере максимално сили и да покаже чар и вдъхновение. Мисля, че това ще бъде и нашето мото следващата година.
Даниел Панов, кмет на Велико Търново: Всеки, който е дошъл във Велико Търново, усеща духа, сърцето и душата на България.„Този град има важни за Европа коридори още от Средновековието. Той има значимо културно влияние на Балканите и целия православен свят. Във Велико Търново е положено началото на Втората и Третата българска държава. Искаме да предложим на Европа своята кауза – творим щастие. Творим щастие, защото това е бъдещето на човечеството, което търси нова мярка за прогрес. Тя се нарича световен индекс на щастието. Велико Търново споделя своята кандидатура с 9 общини от цялата великотърновска област. Убедени сме, че старата столица на България ще може да бъде европейска столица на културата през 2019 г. Редица инициативи се провеждат на територията на общината и областта.
Пламен Стоилов, кмет на Русе: Нашето лого за Европейска столица на културата 2019 г. е „Русе – градът на свободния дух”. Състезанието за културна столица на Европа е престиж за всеки град и за България. Русе е кръстопътен и космополитен град, с 20-вековна история. Едно остава вечно – неговият дух, като река Дунав, която дава настояще, но и обещава бъдеще.
Красимир Костов, кмет на Шумен: Достойнствата ни са обусловени от богатото ни културно-историческо наследство с над 3200-годишна история. „Тук е люлката на духовността с княз Борис Първи и цар Симеон. Над 30 първи неща за България са се случили в нашия град – като първото театрално представление. Благоприятните природно-географски дадености подпомагат развитието на Шумен като модерна туристическа дестинация. Има богат културен календар, който продължава да се развива. Безспорно достойнство на нашия проект е дело на шуменци. Проектът отразява вижданията и очакванията на нашите съграждани. Той е напълно реалистичен. Важно достойнство е възможността за включване на младите хора в атрактивна програма от събития.
Таня Христова, кмет на Габрово: Габрово има стотици основания да се кандидатира за Европейска столица на културата. Трябва габровци да предприемем тази стъпка. Габрово се кандидатира с ясното съзнание и силна мотивация да привлича вниманието на Европа, да разшири границите си на влияние. Този гард ни е къщата и държавата. Получихме над 6 000 листчета с пожелания, рисунки, думички, мечти. Имаме хиляди заръки, които сме длъжни да изпълним. Борим се, за да може Габрово да има бъдеще, защото за съжаление, той е с доста застаряващо население. Един български град ще бъде европейска столица на културата и всички ние като българи ще се гордеем с постиженията на този град.
По материали на агенция "Фокус"
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.