Оставката на кабинета гласувана, президентът свиква консултации още днес

Оставката на кабинета гласувана, президентът свиква консултации още днес

Като никога от месеци насам парламентът днес събра кворум и гласува депозираната в късния следобед вчера оставка на кабинета „Орешарски”. В пленарна зала се появиха не само депутатите от ГЕРБ, които изпълниха волята на лидера си да влязат на заседание само за оставка на правителството, но и напусналите преди месец парламента депутати от „Атака”.

След тричасови разисквания в присъствието на почти целия състав на правителството, в 12,10 ч. парламентът прие оставката. От общо 240 народни представители, „За” гласуваха 180 - 93 от ГЕРБ, 40 от БСП, 30 от ДПС, 14 от "Атака" и 3 независими.  7 от БСП и 1 от ДПС гласуваха с „въздържал се”, а други 8 от БСП дадоха глас „Против”. Сред тях бе и Таско Ерменков, който взе думата след вота и обясни, че гласувал против оставката „в знак на уважение към усилията на кабинета, обречен на трудно съществуване още от самото си създаване и въпреки това, успял, в условията на разрушена държавност, да нормализира нещата.”

Самият Орешарски, в прощална реч пред парламента сподели: "За мен беше чест и отговорност да работя в името на целта да имаме добре уредена държава.”

Като успех на правителството си, той посочи, че е била направена крачка напред за по-високи доходи, пенсии и социални разходи, както и че са били разкрити 40 000 нови работни места. Орешарски подчерта, че кабинет е работил във възможно  най-трудните условия, но се е ръководил от интересите на хората, въпреки съпротивата срещу него.

В хода на дебатите, като цяло, БСП обвини ГЕРБ и ДПС за предсрочната оставка на кабинета. Председателят на ПГ на БСП Атанас Мерджанов нарече ГЕРБ „група за саботаж” и обобщи, че този парламент и това правителство са можели да работят по-успешно и по-дълго, ако „хоризонтът им не беше преждевременно определен от страна на една от подкрепящите политически сили”.

Лидерът на ДПС Лютви Местан не прие оценките на доскорошния си политически партньор и отбеляза, че кабинетът не си отива заради пресконференцията на ДПС "в онзи четвъртък" (б. р. – след евроизборите, когато ръководството на Движението за права и свободи публично постави въпроса за изчерпания управленски лимит на кабинета „Орешарски”).

Междувременно, президентът Росен Плевнелиев обяви, че още днес следобед ще свика на консултации парламентарно представените политически партии. На заседанието ще се обсъдят бъдещите процедурни действия до насрочване на дата за предсрочни парламентарни избори.

Според Конституцията след като НС приеме оставката на кабинета, президентът започва консултации с парламентарно представените партии и се завърта т.нар. политическа рулетка, при която той връчва проучвателен мандат за съставяне на правителство на кандидат-премиер на първата партия според резултатите от изборите през 2013 г., която е ГЕРБ. По закон партия има най-много 7 дни да състави кабинет или да върне мандата. Във втория случай, президентът връчва мандат на втората партия, а ако и той бъде върнат - на третата.

Процедурата може да продължи най-много 21 дни. Ако никоя партия не състави кабинет, както се очаква да се случи сега, президентът разпуска НС, насрочва дата за избори, които трябва да са в следващите 60 дни.

След това състава служебен кабинет, чиято основна задача е организирането на предсрочните избори. Както знаете вече има постигнато предварително споразумение на 6 август да бъде назначено служебно правителство.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ