От "Дондуков"2 отговориха на Сидеров: Съставът на кабинета не е в нарушение на Конституцията

От Дондуков2 отговориха на Сидеров: Съставът на кабинета не е в нарушение на Конституцията

Президентът на Републиката е съставил служебното правителство в съответствие с разпоредбите на Конституцията и с практиката на Конституционния съд, обявиха в официално съобщение до медиите от администрацията на държавния глава по повод "публични тълкувания и изявления, свързани с конституционните правомощия на държавния глава за назначаване на служебно правителство".

Становището е в отговор на твърденията на лидера на "Атака" Волен Сидеров по-рано днес, че указът на президента за назначаване на служебното е издаден в нарушение на Конституцията и че партията ще сезира омбудсмана с очакването той да атакува нормативния акт пред Конституционния съд. В състава на служебното правителство, с този указ се назначават министър на електронното правителство и трима вицепремиери, което според Атака на практика означава структурни промени. Те могат да се правят и одобряват само от действащ парламент, не и от президента, коментира Сидеров в подкрепа на мнението си, че този указ трябва да бъде отменен и издаден наново, съобразно основния закон на държавата. Заедно с него ще трябва да се отмени и указът за разпускане на 41-о Народно събрание и тогава хаосът става голям, призна Сидеров.

 В отговор от президентската администрация посочиха, че според Тълкувателно решение № 20 от 1992 г. на Конституционния съд, при формирането на служебното правителство е допустимо президентът да променя и структурата на кабинета. "Когато президентът назначава служебно правителство, той не е ограничен от Конституцията да определя неговата структура, още повече, че предвид особеностите, присъщи на този кабинет, президентът може да реши да рационализира управлението или да го направи по-икономично.", се казва в съобщението.

С назначаването на министър за развитие на електронното правителство с указ на президента не се създава ново министерство, уточняват също така от президентската администрация. "Назначаването на министър без портфейл, т.е. без ведомство и административна структура, не представлява структурна промяна. Въпросът за изграждането на електронното правителство е въпрос на реализиране на политика", уточняват от "Дондуков"1.

Назначаването на трима заместник министър-председатели е в изпълнение на Конституцията, тъй като нейните разпоредби предвиждат да бъдат назначени поне двама заместник министър-председатели. "В компетентността на държавния глава е да може да назначи и трима вицепремиери", се казва още в официалната позиция на президентството.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ