От зеления форум: Висок стандарт = чиста природа
Високият стандарт е важно условие за чиста природа. Тази теза разви Георги Ангелов, старши икономист на Институт „Отворено общество” по време на 2. издание на форума „Зеленото бъдеще на България”, домакини на което бяха списание „Мениджър” и ГЛОБУЛ.
„Основното е България да става по-богата страна. Само така хората ще имат по-големи възможности – отбеляза макроикономистът. - Много от тях със сигурност искат да имат електрическа кола или по-хубава топлоизолирана къща, но финансовите възможности не им го позволяват. Проблемът не е в това, че не са информирани. Редица допитвания показват, че 30-40% от обитателите на всеки панелен блок дори да искат не могат да си позволят да изолират апартамента си.”
Ангелов, който бе един от участниците в първия панел на форума, посветен на Зелената енергия в България, допълни: „Забогатяването на страната е пряко свързано с подобряването на качеството на живота, включително на екологичните практики. Докато хората могат да си купуват само коли на старо, те ще си купуват коли на старо. Затова и докато сме най-бедни ще бъдем и най-енергийно неефективни”.
Икономистът обаче е убеден, че това не пречи всеки българин да мисли „зелено”. „Надявам се един ден повече хора да проумеят, че паркирането в центъра на града може да се прави само от тези, на които е наложително”. Ангелов коментира сделката за АЕЦ „Белене” така: „Държавата иска да купи възобновяема енергия с 30-годишен договор. Въпросът е трябва ли днес да сключим този 30-годишен договор или да изчакаме 5 г., когато технологиите ще бъдат по-ефективни. Или е по-правилно държавата да се насочи към децентрализирана стратегия и да бъдат финансирани екопроектите на все повече отделни домакинства? И не е ли по-целесъобразно тя да проведе търг за изкупуването на възобновяема енергия без посредник?”.
Накрая Георги Ангелов заключи, че икономическият растеж на страната е осигурен не от предприятия като „Кремиковци” и „Топлофикация”, които държавата субсидира по един или друг начин, а от частния сектор, които замениха старите технологии с нови и енергийно ефективни съоръжения.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.