От зеления форум: Управлението на отпадъците трябва да влезе в дебата между властта и бизнеса

От зеления форум: Управлението на отпадъците трябва да влезе в дебата между властта и бизнеса

От зеления форум: Управлението на отпадъците трябва да влезе в дебата между властта и бизнеса

Второто издание на бизнес форума, организиран от сп. "Мениджър" и Globul "Зеленото бъдеще на България" роди много нови идеи, формулира бъдещи теми на обществени дискусии и очерта ясно визията на бизнеса за посоките и стратегиите, върху които си струва да се разсъждава и работи. Както ви обещахме, в няколко поредни дни ще ви запознаем подробно с позицията на участниците в събитието

Ясен Гуев, директор „Корпоративна политика” на Globul

Имам много добри спомени от първото издание на зеления форум преди близо 12 месеца. Мислех си за важните неща, които се случиха между двете издания на форума и се сетих за една статия във „Вашингтон поуст”, в която се цитираше мнение на ръководството на Републиканската партия, което остро критикува  Барак Обама заради статистиката, че откакто е президент, близо 80% от публичните му изяви са в компании със зелена ориентация.

Естествено, атаката е обоснавана от разбирането на републиканците, че тази ориентация не вещае добро бъдеще за икономиката на страната, в което пък демократите не вярват. Но фактът, че темата присъства толкова сериозно и се превръща в политически дебат е любопитен. За щастие, темата за зеленото бъдеще не е политизирана в България и това й дава много големи възможности за успех. Независимо от негативизма, който струи от огромна част от средата около нас и лошите новини, които преобладават, ако се опитаме да открием позитивното, което се е случило в последната година, ще видим, че то е в отделни, простички неща. Едно от тях са велоалеите в столичния кв. „Младост” и кв. „Надежда”, където за първи път, лично аз видях и светофар за колоездачи. Това са прости и малки неща, които променят градската среда.

Ние в Глобул, от своя страна също продължихме доста успешно това, което правим в тази област. За година намалихме въглеродните си емисии със 7% и продължаваме с инвестициите в полезни еко практики, което не е толкова лесно в тежката икономическа среда.

Натрупахме и доста голям опит по отношение на българското еко законодателство и покрай това, мога да споделя, че има доста големи предизвикателства по отношение на управление на отпадъците. Това добре го знаят и всички компании в България. В същото време това е тема, която все още не е централна, но задължително трябва да влезе в дебата между правителството и бизнеса.

Друга, също изключително важна тема е въпросът с енергетиката, където за съжаление публичният дебат е в доста грешна начална посока и ние сме доста не наясно с това, което се случва. Имам предвид както частта, която опира до политика, така и частта, която засяга бизнеса. Съществуват вече достатъчно полезни световни практики в тази посока, от които трябва да се поучим, защото възможностите в този сектор все още са пред нас.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ