Отговорът на българското общество срещу антибългарската кампания във Великобритания
Българското общество реагира остро срещу новината, че Великобритания предвижда антикампания насочена срещу българи и румънци, за да ги откаже от желанието да емигрират на Острова. Кампанията трябва да изтъкне неприятните страни на живота във Великобритания и да намали имиграцията догодина, когато ще отпаднат ограниченията за граждани на двете източноевропейски страни.
Тази седмица младата българка Ралица Бехар написа писмо от името на сънародниците си. Посланието, което се състои от едва хиляда думи, предизвика фурор в страната, като бе отпечатано в националните вестници, бе разпространено в интернет и предизвика дебат, какъвто дори и неговият получател Найджъл Фарадж едва ли си е представял, пише „Гардиън”.
„Въпреки че се опитвам да разбера вашите опасения относно имиграцията, трябва да призная, че вашите коментари за България са неверни и обидни”, посочва образованата във Великобритания Бехар и нахоква лидера на Партията за независимост на Великобритания (ЮКИП) заради „фалшивата информация”, която той разгласява в защита на своите възгледи.
В средата на януари Фараж се изказа в едно от най-гледаните дискусионни предавания по BBC: „Изключително безотговорно е, дори тъпо, да си отваряме границите за 29 милиона души от България и Румъния. 50% от населенията им са под границата на бедността, като средната заплата в България е 200 евро, а средната пенсия - 100". „Ако бях на тяхно място, щях да си приготвям куфара за Англия!", допълни тогава Фараж.
"Файненшъл Таймс" също не пропусна да напише за 23-годишната Ралица Бехар от София. Тя прекарала четири щастливи години, учейки в Единбургския университет. Но когато завършила, вместо да остане във Великобритания, избрала да се върне в родината си, пише авторитетният британски вестник.
Статията е озаглавена „Българи парират британските страхове от миграция". „Смятам, че България предлага повече възможности за бизнес", написа тя в отворено писмо до Найджъл Фараж. Разгневена от „неточните и обидни" забележки на Фараж в предаването на BBC „Време за въпроси", тя кани британския политик да види лично България като гост на семейството й.
Позицията на г-ца Бехар не е изолирана. Повечето българи и румънци са изумени, че очакването на орди от имигранти от техните страни, пристигащи догодина, е основната тема за разговор във Великобритания. Тя със сигурност не е такава в България.
„Изумен съм, че британските власти се страхуват от приток на българи. Това потвърждава, че те не познават истинското положение в България", казва Илиян Иванов, мениджър на туристическа агенция, цитиран от БГНЕС.
Макар двете страни да са най-бедните в ЕС, г-ца Бехар отбелязва, че средната месечна заплата в България от 385 евро е два пъти по-голяма от споменатата от Фараж в предаването на BBC. Безработицата от 6,7% в Румъния е по-ниска от 7,8% във Великобритания, показват последните данни на ЕС. Но растежът е слаб след тежката рецесия през 2009 г., бледо копие на стимулирания от кредитите растеж и в двете страни преди финансовата криза.
След спасителната помощ от 20 милиарда евро през 2009 г. от Международния валутен фонд Румъния наложи едни от най-строгите мерки за икономии в Европа, включително намаляване с 25 на сто на заплатите в държавния сектор. И двете страни страдат от високи нива на корупция, а доверието в политическата класа е слабо.
Но една от причините българите и румънците да не потеглят на тълпи към Великобритания е, че тези, които са искали да напуснат, вероятно вече да са го направили. По данни от 2010 г. 3 милиона румънци живеят в чужбина, от които близо 1 милион в Италия. За разлика от Полша, която е северноевропейска страна, Румъния и България са географски и културно южноевропейски държави.
Валентина Стоева, която работи за туристическа агенция в София, казва: „Нашият начин на живот е повече средиземноморски. Великобритания е прекрасна за пътуване. За живеене, не мисля". Боян Бенев, IT предприемач, който живял във Великобритания 18 години преди да се върне в България, е по-остър. „Страни в начални фази на упадък в дългосрочен план винаги ще търсят изкупителни жертви. Дебатът във Великобритания е нищо повече от търсене на изкупителна жертва", смята той.
През изминалата седмица българи и румънци стартираха антикампания срещу Великобритания, публикувана във Facebook. Страницата се казва Not OK for the UK, съобщи „Дарик”. На нея например е публикувана снимка на Димитър Бербатов, която гласи – „След 64-годишна пауза, „Манчестер Юнайтед" най-накрая успя да вкара хет-трик на „Ливърпул", благодарение на един имигрант!"
Друга съпоставя лятна снимка на Слънчев бряг и мрачна снимка на английския курорт „Брайтън", под заглавието „Смешен бряг". Трета пък показва снимка на фолкпевеца Азис с текста „Така британците си представят българите", под която има снимка на пакистанец с текста „Така българите си представят британците".
В румънската кампания пък има реклама, която гласи: „През 2005 г. Принц Чарлс си купи къща в Румъния, но Принц Хари нито веднъж не е сниман гол в нея!", което е препратка към голите снимки на Кейт Мидълтън, публикувани в италианското списание „Клоузър" през септември.
През изминалите дни варненецът Димитър Димитров написа отворено писмо до българския президент и премиер, че не полагат достатъчно усилия, за да защитят интересите на гражданите им, живущи зад граница. Писмото получи сериозен отзвук. Можете да го прочетете тук.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.