Пази, боже, да се разболееш в Периловец!
Няма лекари, няма пътища, няма аптеки - такава е "здравната карта" в повечето видински села от т.нар. "изчезващ тип". Кметът на село Бойница в едноименната община във видинско, Анита Генчева добавя още тревожни и тъжни щрихи към тази картина. Разговорът с нея беше проведен в рамките на стартиралата инициатива "Домашна аптечка", която цели да осигури над 3500 комплекта с лекарства и материали за първа помощ на самотно живеещите възрастни хора, социално слабите лица и многодетните семейства, които живеят в селата на област Видин, а най-близко разположените до домовете им действащи аптеки и болници са на поне 7, до 30 км.
- Г-жо Генчева, как стои въпросът със здравопазването в община Бойница?
- След 1989 г. ситуацията в нашия северозападен край се влоши. Имаше болница само на 10 км от Бойница – в град Кула, но тя беше затворена. Лекарите си намериха работа другаде. Оттогава нещата тръгнаха на зле.
В момента в община Бойница има две джипита, които посещават разположените около село Бойница други села в определени дни от седмицата. Да кажем, във вторник и четвъртък те са в Бойница, а в други дни са в Раброво. Хората пристигат от съседните села в Бойница и Рабрево, за да се консултират с тях, да им дават направления.
Имаше един много труден момент, в който джипито в Бойница почина. Тогава тук нямаше кой да изписва лекарства на хората. Създаде се огромно напрежение. Рецептурните книжки бяха струпани на бюрото ми. Проведохме няколко срещи във Видин с регионални представители на Здравната каса. Помолихме да ни се подсигури лекар, защото ситуацията беше нетърпима. След множество разговори, успяхме. Трябва да знаете, че съм провела 7-8 разговора с лекари, които просто отказваха да дойдат тук да обслужват населението на община Бойница. Първо, защото е отдалечено от Видин - на 30 км. Второ, понеже вече си имат пациенти и са си запълнили лимита от хора, които да обслужват.
В същото време в съседното село Раброво имаше личен лекар, който обслужваше хората, но не желаеше да дойде тук. Истината е, че допреди няколко години нямахме и пътища до тук. Сега сте дошли до Бойница по една хубава, европейска отсечка. Но тогава нямахме пътища и линейките, докато дойдат до тук, хората умираха. Това си беше цяла битка - да направим един път по Оперативна програма "Регионално развитие".
- Колко дълго пътува сега линейката от най-близкия медицински център до Бойница?
- За 10 минути линейката от Кула, където е разположен най-близкият ни медицински екип, може да стигне до Бойница. И за още 10 минути до село Шишенци, след това до Бориловец. Не така стоят обаче нещата с едно друго село край Бойница – Периловец. Там пътят е изключително лош. Позволената максимална скорост е първа. Това е третокласен път, дупка до дупка. Не можеш просто да стигнеш до това село. Там нещата в момента са много зле. Водим война да заложат проектиране и в програмния период 2014-2020 да направим и на тези хора път, защото са наистина много откъснати. Затвориха им магазина заради лошите пътища и трудното зареждане. Който беше там и е подвижен, си тръгна при липсата на лекар, хранителни стоки. В Периловец е много трудно да издържиш.
Най-близката действаща аптека за хората от Периловец и близките села се намира в Бойница - общинския център. По селата на община Бойница няма аптеки. Тази в Бойница пък няма никаква печалба. Държим я само, за да може да снабдява хората с лекарства, при това от първа необходимост.
- Как отиват хората от селата до аптеката в Бойница?
- Има два варианта. Единият е да изпратят някой с рецептите си и той да им купи лекарствата. Защото това са хора на на средна възраст 70 години. Другият вариант е с автобусче - за по-подвижните. То се движи по график. Но по пътя до Периловец и обратно винаги е много трудно. Носила съм снимки на този път на Агенцията за пътна инфраструктура и нейните представители бяха изумени. Той не е ремонтиран повече от 40-50 години. Реално там няма път, преминава се край храсталаци. Но живеят хора. Периловец се пада точно по средата – областният център е на 30 км. Бойница е малко по-близо, но няма път.
Един комплект от материали за първа помощ би бил полезен на тези хора - откъснати от болници и аптеки. Така ще бъдат по-подготвени, ще реагират по-бързо, особено там, докъдето се стига трудно. За първи път хуманитарна инициатива се предлага тук - под формата на лекарства. Това е добре.
Инициативата "Домашна аптечка" набира средства от всички, желаещи да я подкрепят, за закупуването на над 3500 аптечки с медицински материали за първа помощ, които да се дарят на социално слаби лица, самотно живеещи възрастни хора и многодетни семейства от селата на област Видин, където няма действащи аптеки. Сп. "Мениджър" и "Мениджър Нюз" са медийни партньори на проекта. Всеки, който се чувства съпричастен към каузата на кампанията, може да направи дарение на следната:
Банкова сметка за набиране на средства за кампанията „Домашна аптечка" в подкрепа на хората от област Видин:
ПЪРВА ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА
Титуляр КАРИТАС БЪЛГАРИЯ
IBAN BG25FINV915012BGN0HENE
Основание: Дарителска кампания „Домашна аптечка"
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.