Паметник на българските градинари бе открит в Будапеща

Паметник на българските градинари бе открит в Будапеща

Българско семейство градинари до традиционна българска чешма - това изобразява монумент, открит днес в унгарската столица Будапеща, предаде БНР.

Паметникът е в район Зугло, където в средата на миналия век са били градините на българските градинари. Там сега има голям пазар, на който и до ден днешен те излагат своята продукция

Монументът е израз на добрите взаимоотношения и приятелството между двата народа, чието начало е поставено още преди сто години от диаспора на български градинари. С откриването на паметника започват честванията по повод 100-годишнината от създаването на първото българско дружество в Будапеща.

Българските градинари започват постепенно преселение в Унгария преди повече от 100 години в търсене на по-добри условия на живот. Повечето от тях се заселват в околностите на големите градове - Будапеща, Мишколц и Печ, наемат земи и започват да отглеждат зеленчуци за градските пазари. Благодарение на евтината работна ръка и на новата поливна техника, те успяват да изместят останалите зеленчукопроизводители от пазара.

В началото идват като сезонни работници и всяка есен се прибират в родината си. Но в края на ХІХ век започват трайно да усядат. В началото на ХХ век сред българската колония все по-често се срещат търговци на едро и заможни стопани. Така назрява идеята за създаване на собствени институции. През 1914 г. е създадено Дружеството на българите в Унгария. Още на първата сбирка се взема решение да се основе църковно-училищна община и започва набирането на средства за строеж

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ