Петчасовото заседание при президента приключи без резултат (обзор)

Петчасовото заседание при президента приключи без резултат (обзор)

Петчасовото заседание при президента приключи без резултат (обзор)

Без резултат приключи продължилото близо пет часа извънредно заседание на Консултативния съвет за национална сигурност, свикано от президента Росен Плевнелиев. Той насрочи съвещанието веднага след избора на Делян Пеевски за шеф на ДАНС миналия петък. Дневният ред се състоеше от две точки – актуалната политическа обстановка в страната и мерките, които трябва да предприемат парламентарните политически сили, за да отговорят на обществените очаквания и реформите в сектор „Сигурност.” До обсъждането на втората точка така и не се е стигнало, макар и по нея да е било постигнато единственото общо съгласие между всички присъстващи на заседанието – да се направи отделно заседание за нея. На излизане от „Дондуков” 2 лидерите на основните политически партии обявиха, че не е постигната обща позиция по темата за актуалната политическа обстановка. Лидерите на ДПС и БСП – Сергей Станишев и Лютви Местан заявиха, че кабинетът трябва да остане и да му се даде възможност да изпълни представеният вчера в парламента пакет от мерки. По-късно от изявлението на президента стана ясно, че и „Атака” споделя тази позиция. ГЕРБ пък са на точно противоположното мнение и смятат, че единственото възможно решение на политическата криза в страната вече е провеждане на нови избори по сегашните правила, стана ясно от коментара на Цветан Цветанов пред журналисти. Той замени Бойко Борисов на заседанието, който отказа да участва в него след скандала в началото, предизвикан от Волен Сидеров.

 Според президента, парламентарните сили са стигнали до някои общи позиции, като например необходимостта от нов Изборен кодекс, както и общ апел за мирен и толерантен тон на протестите. Държавният глава изрази разочарование от липсата на конструктивен тон по време на днешните разговори и определи настоящата ситуация като криза. „А от нея се излиза само с разум, с реализъм и прагматизъм”, подчерта той. Президентът също открои очерталите се различия между основните политически сили по време на заседанието. „ БСП, ДПС и „Атака” застават изцяло зад мерките на премиера Орешарски. Според тях няма нужда от избори сега, това обслужва единствено ГЕРБ. Мерките, които са предложени от премиера Орешарски, са безспорни и ще проработят. ГЕРБ заявяват категорично, че не работят за дестабилизация и вярват, че единственото бързо решение за стабилност са нови избори.”, сподели президентът.

Разминават се и оценките на политическите партии за създалата се ситуация в последните дни, добави държавният глава и даде следният пример: „Например, според господин Сидеров, протестиращите са нерегламентирана група, която не спазва правилата, вилнеят по улиците на София и издигат расистки и ксенофобски лозунги. Неговата оценка е, че това не са мирни протести, а са инициирани от политически партии, като инструмент за натиск.”

В края на изявлението си президентът декларира, че не разполага с банкови сметки и пари в която и да е офшорна зона, включително и в Кипър, каквито публикации се появиха в някои медии в последните два дни.

 Речта на президента в съкратен вид, както и коментарите на участвалите в заседанието политически лидери следват по-долу

 Росен Плевнелиев, Президент на Република България

 „Дори в най-тежките за държавата моменти, когато политическите страсти са стигали точката на края на нетърпимост, Консултативния съвет по национална сигурност е бил този мост, тази колона, която е била последната опора на държавността. Като президент няма да позволя в отговор и в една трудна и тежка за нацията ситуация да се подхожда само партийно.

Днес аз исках да събера политическите сили на една маса, да си кажем всичко честно и с отговорност за нацията да потърсим решение. Дължим го на народа си. Другото е не просто безотговорно, то е направо деструктивно за правовата държава и за демократичното общество.

Няма да позволя който и да е да поставя под съмнение правото на нацията да се развива, на децата ни да имат своето бъдеще, а на България да се развива.

Ще си позволя да споделя и някои мои оценки, които дължа на българското общество, защото аз не съм забравил и няма да забравя задължението си да бъда президент на всички български граждани.

От криза се излиза с разум, от криза се излиза с реализъм, с прагматизъм, защото той е необходим дори и за това да видите коя е кризата, къде е кризата. Очаквах това от лидерите на парламентарните групи. Вместо това станах свидетел на поредната доза политически оценки за минали събития, несъвпадащи с дневния ред, който ни задава обществото. Очаквах да чуя поне едно предложение за това как ще се върне усещането за справедливост и ще започнем да си възстановяваме малко по малко общественото доверие. За съжаление различни са оценките на политическите партии. Също така днес директно и индиректно бях обвинен, че надскачам правата си. Искам категорично да заявя, че много добре знам какви са моите правомощия и задължения по Конституция. Едно от основните от тях е да бъда пазител на конституционните ценности и права на гражданите. Няма как да мълча, когато виждам, че те са застрашени.

Още повече, че аз не съм се отказал да изпълнявам конституционните правомощия и изрично съм подчертавал, че ще подкрепям всеки един законопроект и всяко едно решение, които са в интерес на хората и на развитието на нацията.

Няма да спра да се боря за стабилност и ще стоя на страната на справедливостта и на народа си. Нека политическите партии намерят този тон, този подход, който да излъчва към обществото отговорност. Заявявам ясно: сега не се нуждаем от упражнения, които да показват кой владее по-добре политическите и парламентарни хватки. В този сценарий аз няма да участвам.

Да обобщя накратко случилото се днес на Консултативния съвет по национална сигурност. Позициите на партиите са различни. Все пак бе постигната обща позиция по някои теми, която бих искал да споделя с вас, както и ще спомена някои от различията.

Бе постигнато общо разбиране, че гласът на протестиращите трябва да бъде чут.

Общ апел от всички членове на Консултативния съвет за протестите да преминават по един мирен и демократичен начин и с призив срещу всякаква форма и прояви на агресия и екстремизъм, с яден апел протестите да минават по законов ред.

Също така е обща позицията на членовете на Консултативния съвет, че справедливите и законни искания на протестиращите български граждани трябва да бъдат чути.

И се изразява обща загриженост да се положат максимални усилия за запазване на стабилността и на етнорелигиозния модел, който имаме за толерантност и да се въздържаме от всякакви прояви на расизъм и екстремизъм.

Обща е позицията също така, че институциите трябва да действат отговорно и в интерес на гражданите, и да има силен диалог между институцията и гражданите.

Обща е също така позицията, че по предложение на политически сили, представени и участващи в днешния Консултативен съвет по национална сигурност бе постигната обща позиция точка втора, тоест реформите в сектор „Сигурност”, както и подходът при назначенията в сектор „Сигурност”, да бъде отложена за нов Консултативен съвет по национална сигурност, който да се проведе много скоро и в по-широк формат. Дотогава да не се предприемат законови промени на парче в сектор „Сигурност”, защото всички са обединени, че трябва да има интегриран подход в тази чувствителна сфера. И по това вече беше постигнат консенсус през 2012 година.

Също така бе постигната обща позиция за необходимостта да се работи по Изборния кодекс за един по-либерален променен Изборен кодекс, който да отстрани проблемите, за част от които и хората протестират. Това е част от протеста на хората – проблемите в Изборния кодекс, и всички се обединиха около необходимостта за промени в Изборния кодекс, това да даде възможност за широко представителство и, разбира се, за това да се чуе гласът на хората, включително за нови политически платформи, проекти.

Оттук нататък оценките са различни. БСП, ДПС и „Атака” застават изцяло зад мерките на премиера Орешарски. Според тях няма нужда от избори сега, това обслужва единствено ГЕРБ. Мерките, които са предложени от премиера Орешарски, са безспорни и ще проработят. И трябва да се даде шанс. Според ГЕРБ, те заявяват категорично, че не работят за дестабилизация. Напротив, вярват, че единственото бързо решение за стабилност са нови избори. Същевременно ГЕРБ също така заявяват категорично своята позиция, която направиха и публично пред нацията в последните дни, че единствено бързото провеждане на нови избори е решение и че те ще участват в работата на Народното събрание единствено и само по темите, свързани с Изборния кодекс и неговите промени.

Оценката за протестите също се разминава на различните парламентарно представени политически сили. Но, например, според господин Сидеров, лидерът на ПП „Атака”, протестиращите са нерегламентирана група, която не спазва правилата, вилнеят по улиците на София и издигат расистки и ксенофобски лозунги. Неговата оценка е, че това не са мирни протести, а са инициирани от политически партии, като инструмент за натиск. Нямаше как да се постигне общо разбиране и обща оценка при толкова разминаващи се оценки за това какво се случва навън.

Позволете ми също така да ви информирам, че на президента в началото не бе дадена възможност за традиционното адресиране и обръщение в началото на Консултативния съвет по национална сигурност във връзка с неспазване на правилата на Консултативния съвет по национална сигурност от лидера на ПП „Атака” Волен Сидеров. Помолих го изрично оттук нататък да се съобразява с правилата, които всички единодушно приеха за провеждане на Консултативен съвет по национална сигурност. Затова искам пред всички вас да споделя публично моята позиция, която изразих и на Консултативния съвет по национална сигурност. Изложих я ясно пред участниците в Консултативния съвет по точка първа от дневния ред, която беше „Мерки за оценка и дискусия по актуалната политическа обстановка в страната и мерки, които парламентарно представените политически партии ще предприемат, за да отговорят на обществените очаквания”. Моята позиция е, че знам, че в този формат думата „криза” звучи тежко, но аз не намирам друга дума, която да илюстрира ситуацията днес в страната.

Вече шест дни държавата ни е залята от протести, за втори път през последните пет месеца. Това е ясен знак, че за пореден път нещо в действията на политическите сили е дълбоко сбъркано. Това не е оценка, това е факт. Очевидно е, че гражданските протести не се свеждат до една или друга кандидатура и най-видимото доказателство за това е, че хората все още са на улицата, дори и след като тази кандидатура беше оттеглена. Най-малкото, което това означава е, че политиците не им дават отговора, който очакват; не чуват изцяло това, което гражданите казват. Вместо стабилност се произвежда нова доза нестабилност в държавата; вместо решаване на кризата, тя се задълбочава. Хронологията на промените в Закона за ДАНС показа на цялата нация, че това е едно добре планирано мероприятие с нагласянето на критериите, изискванията и годините за определен кандидат. Жалко, ако така ще се правят законите в България!

Сега предупреждавам да не се бърза и да не се допуска отново подобен подход към законодателни промени, както и към назначаването на председател на ДАНС и на други висши длъжности в държавата; да се дебатира публично и подробно в специализираните комисии в парламента; да се изслушат кандидатите с тяхната концепция и ясен ангажимент за краткосрочни и дългосрочни мерки; да бъдат зададени всички въпроси и те да получат своите отговори преди назначаването; да се чуе мнението на националната общност и на нашите партньори от евроатлантическото семейство.

Основната тема днес е как продължаваме. По принцип досегашният модел на работа на Консултативния съвет по национална сигурност от президентската институция сме ви предлагали проекти на становище, около което да се обединим и което да представим на обществото. Но аз днес няма да си присвоявам правото да говоря от името на хората, които протестират, както и от името на парламентарно представените политически сили в 42-то Народно събрание. Тук обаче е мястото, където вие трябва да заявите кои са действията, с които отговаряте на протестите на българите. Колко време е необходимо още българските граждани да бъдат на улицата, кой и как ще ги разбере; как очакваме да се развие политическата криза или просто ще се чака да замрат протестите от само себе си, или ще се правят опити протестите да бъдат подменени с нови и нови скандали и провокации, и така да бъдат заглушени? Искам да ви чуя!"

 

Лютви Местан, председател на ДПС

 Не се стигна до обща позиция на КСНС по първа точка - актуалната политическа обстановка. Какви мерки предлага кабинетът, стана ясно вчера - това е планът "Орешарски", спешните мерки в три групи - социални, бизнес среда, демократизиране на управлението. На КСНС влязох с очакване да потърсим възможности да излезем с някаква обща позиция. До това не се стигна.

Имаме кабинет, зад който за първи път няма ясно парламентарно мнозинство. Партиите, които подкрепят кабинета, не образуват мнозинство - това е първото правителство на малцинството в България. Президентът постави абсолютен рекорд, като свали доверието от кабинета още на втората седмица от мандата му. Това са все отрицателни предпоставки, пред които е изправено управлението.

Най-важната отрицателна предпоставка е деструктивното управление на ГЕРБ, които не признаха изборните резултати, т.е. - не признава 42-рото НС.

На КСНС се сблъскаха две концепции, едната, застъпена от нас, да се даде шанс на кабинета "Орешарски" да реализира плана, който вчера получи парламентарна подкрепа. Част от този план е приемането на изцяло нов изборен кодекс.

Другата позиция бе изразена от г-н Цветанов - "ние не признаваме този парламент, не признаваме вота на българските граждани от 12 май, затова да се върви незабавно към предсрочни избори.

  Сергей Станишев, лидер на БСП

 На заседанието при президента имаше бойкот на всички направени предложения от политическа партия БСП. Това е неприемливо. Единственото решение, около което се обединиха всички участници, е да бъде отменена точка втора от дневния ред на заседанието за промените в сектор „сигурност”. Ситуацията е революционна, но тя е такава още от февруари, когато по улиците бяха стотици хиляди българи. Никой няма право да говори от името на всички граждани, защото има много граждани, които са на различна позиция

Г-н Орешарски се стреми да управлява добре, той показва чуваемост към обществените искания.

По време на днешното заседание предложих КСНС да изисква от всички институции да работят в интерес на българските граждани и да решават техните социални, икономически и политически проблеми, каза още Станишев. Поставих въпроса и за това, че от февруари България се намира в перманентна позиция на протести. На парламентарните избори две трети от българските граждани гласуваха за промяна на статуквото, тоест не за партията, която управляваше в последните три години. Тази промяна трябва да бъде сериозна и дълбока. Протестите трябва да преминават законосъобразно, без призиви за насилие и омраза и да бъдат предпазени от нарушаване на гражданските права на други хора.

 

Цветан Цветанов, зам.-председател на ГЕРБ

 Най-правилното решение е да се обединим около предсрочни парламентарни избори, което ще успокои обстановката в страната. Решението е разпускане на 42-ото Народно събрание, което трябва да се случи обаче със съгласието на БСП, ДПС и „Атака”. Не може да е аргумент това, че ГЕРБ се страхува от нещо.

За първи път Народното събрание е с толкова ниско обществено доверие, каза Цветанов. Не бе постигнат консенсус по време на днешното заседание на КСНС, защото парламентарната група на ГЕРБ заяви, че настоява за насрочване на нови парламентарни избори и поправки в Изборния кодекс. Със всички тези кадрови назначения при липса на дискусия, прозрачност, дори и вчера се стигна до назначаването на зам.-министър на вътрешните работи, което показва каква е политиката и целта на сегашното управление.

 Волен Сидеров направи изявление пред свои симпатизанти, качен върху фонтана пред Президентството, в което поиска държавният глава да подаде оставка повтори искането си от сутринта за оставка на държавния глава, с което пр предизвика излезе от президентството. Сидеров заяви още, че е призовал президента да направи обръщение към нацията да няма омраза в протестите.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ