Плевнелиев: Време е за промяна в икономическата политика на държавата
Време е икономическата политика на държавата да стане целенасочена! Призивът отправи президентът Росен Плевнелиев на първото заседание на икономическия съвет, сформиран в началото на неговия мандат. В заседанието участваха икономическият министър Делян Добрев, шефовете на Българската Стопанска Камара, БТПП и КРИБ, индустриалци, икономисти и шефът на политическия кабинет на премиера – Румяна Бъчварова.
„Време е да погледнем отвъд магистралите. По протежение на магистралите трябва да се изграждат фабрики и индустриални зони, които да са групирани в клъстери.", очерта визията си за промяна в икономическото развитие на държавата Плевнелиев.
Според него от решаващо значение е да се започне работа по нова индустриална стратегия на страната с акцент върху седемте индустриални клъстера на България - земеделие и производство на храни; човешко здраве; транспорт и логистика; машиностроене; информационни и комуникационни технологии; химическа промишленост; електроника и електротехника. За всеки клъстер трябва да има работна група, която да обединява съвместните усилия на местна и изпълнителна власт, научните среди, браншовите организации и всички други заинтересовани институции.
Активната държавна политика за привличане на инвестиции трябва да се превърне в национална цел, посочи още Плевнелиев. „Трябва да се борим за всеки лев инвестиция”, добави той и уточни, че за целта са необходими промени в закона за инвестициите и въвеждане на допълнителни стимули.
За създаване на среда за ускорено привличане на инвестиции е необходимо изграждане на индустриални зони, маркетинг на България като инвестиционна дестинация, както и изграждане на екипи от държавни и общински институции за привличане на инвестиции, подчерта президентът.
Той препоръча още изграждането на високо технологични паркове да се превърне в основен фокус. В стратегията България 2020 ще бъдат предвидени 4-5 града, където да се създадат високо технологични центрове и паркове, добави Плевнелиев
„Длъжни сме за десет години до 2020 година да постигнем 60% от благосъстоянието на глава от населението спрямо средното за Европа. „След като Словакия успя за 10 години, Ирландия, Естония, Словения, също успяха да го постигнат, и ние сме длъжни да го направим", заяви той.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.