По-скъпа вода за тези, които я пилеят?

По-скъпа вода за тези, които я пилеят?

Домакинствата, които пестят вода, ще бъдат стимулирани с по-ниска цена на услугата, а онези, които я разхищават, ще трябва да заплащат повече, предаде БНР. Това стана ясно по време на петата международна конференция за намаляване на загубите на вода.

Данните сочат, че загубите  в страната вече десета година са около 60 на сто, като на някои места този процент е дори по-голям. Очаква се новият принцип на тарифиране да бъде въведен след около година, обясни заместник-министъра на регионалното развитие и благоусройството Добромир Симидчиев.

Преференциите и съответно санкциите за потребителите ще бъдат различни за столицата и останалите градове. Ако в София месечният доход е най-голям, би трябвало тук и наказанието да е най-голямо, съответно и стимулът, каза той.

Симидичев обясни, че има места, на които е въведено дори 5-степенно тарифиране, но за България най-добрият вариант е тарифа с две или три степени. Той даде пример, че ако едно двучленно домакинство изразходва по 8 кубически метра на месец, то цената ще е една, например лев на кубик вода, а ако е над прага от 4 кубика средно на човек, то тогава цената ще е по-висока - например 4 лева на кубик.

В новата стратегия за развитие на водния сектор е предвидено социално слабите домакинства да получават помощи за вода по подобие на енергийните, съобщи министърът на околната среда Нона Караджова

По думите ѝ в момента не се очаква голямо повишение на цените или повишение на цените на водата. „За целите на новата водна стратегия екоминистерството е провело национално представително социологическо проучване. Хората, в над 80% от случаите, заявяват, че биха били приели известно покачване на цените на водната услуга, ако, обаче, знаят какво ще бъде решено в техния град, в техния квартал”, обясни Караджова.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ