Правителството одобри стратегия за борба с прането на пари

Правителството одобри стратегия за борба с прането на пари

Правителството одобри и ще предложи на Народното събрание да обсъди и приеме първата българска национална стратегия за противодействие на изпирането на пари. Документът допълва и разширява Стратегията за национална сигурност на Република България в частта й за финансова и икономическа сигурност.

Стратегията разглежда противодействието срещу изпирането на пари като основно направление, а понякога и единствено възможен механизъм за борба с тежката организирана престъпност и корупцията. Затова и целта, която си поставя, е да бъде предотвратено навлизането на средства, придобити от престъпна дейност, в официалния икономически и финансов оборот в страната, както и използването им отново за продължаване и разширяване на престъпната дейност в нови сфери.

Посочва се, че трансграничният характер на изпирането на пари налага международно сътрудничество и обмен на информация. За тази цел България ще инициира изграждането на регионална мрежа от точки за контакт по проблемите на изпирането на пари и финансирането на тероризъм, чрез която да се улесни информационното сътрудничество, да се обменят добри практики, да се организират обучения, да се подпомогне генерирането на нови политически, институционални и законодателни мерки за контрол върху процеса на изпиране на пари и финансирането на тероризъм.

Стратегията посочва като важен фактор за успех в противодействието на изпирането на пари укрепването на капацитета и подобряване на взаимодействието между всички институции, които имат отношение към борбата с престъпността. За целта се предвижда формирането на междуведомствен съвет за координация, който ще осъществява цялостен мониторинг и прилагане на необходимите решения.

Друго предложение в документа е създаването на фонд с част от средствата, отнети в резултат на осъдителните присъди за изпиране на пари или финансиране на тероризъм. Чрез него ще се подпомагат жертвите на трафик на хора и наркотици, разследванията на подобни престъпления и превантивната дейност, ще се укрепва административният капацитет на ангажираните с проблема институции.

Проектът на стратегия съдържа още предложения за развитие на законодателството, за засилване на превенцията, за повишаване ефективността на разследванията, за подобряване достъпа до информация и т. н. Той беше представен в началото на март т. г. и подложен на публично обсъждане. След приемането му от Народното събрание ще се разработи план с конкретните мерки, отговорности и срокове за постигане на целите на стратегията, заявиха от Министерски съвет.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ