Правителството реши: Вдигаме осигурителната вноска с 1,8%

Правителството реши: Вдигаме осигурителната вноска с 1,8%

Правителството реши: Вдигаме осигурителната вноска с 1,8%

След дълги и мъчителни преговори със синдикати и работодатели, правителството най-сетне гласува днес вноската за пенсии да се увеличи с 1,8% от 1 януари, 2011 г. Това ще донесе над 370 млн лв. повече приходи в НОИ, стана ясно от решението на кабинета, който прие и проектобюджета за Държавното обществено осигуряване.

Той предвижда да се въведе и диференцирана скала с различни прагове на минимални осигурителни доходи за самоосигуряващите въз основа на облагаемите им доходи за 2009 г. Според скалата, за доходи до

- 5400 лв. минималният месечен размер на осигурителния доход ще е 420 лв.;

- от 5401 до 6500 лв. – 450 лв.;

- от 6501 лв. до 7500 лв. – 500 лв.;

- над 7500 лв. – 550 лв.;

За земеделските производители и тютюнопроизводителите се запазва фиксираният минимален месечен осигурителен доход от 240 лв.

 Запазва се и максималния размер на месечен осигурителен доход от 2000 лв. на осигурявани лица. Залага се и средно увеличение с 5,6 на сто на минималните осигурителни прагове по основните икономически дейности и групи професии като се очаква по този начин да се постигне среден осигурителен доход от 609,86 лв. догодина. За сравнение, за 2010 г. той е 573,90 лв.

Удължава се с 1 година въведеният с антикризисните мерки нов режим на изплащане на болничните, съгласно който първите три дни се изплащат от работодателя в размер на 70%, а от четвъртия – от НОИ.

Отменя се максималният размер на обезщетението за безработица, което занапред ще се изчислява на база 60% от осигурителния доход на лицето преди загуба на работа.

В същото време минималният дневен размер на обезщетението за безработица се увеличава от 6 лв. на 7,20 лв.

Вноската за фонда за гарантиране вземанията на работниците и на служителите от 0,1%, става 0% за следващите 3 години, защото там има натрупани над 200 млн. лева, предвижда още проектобюджетът на Държавното обществено осигуряване.

С всички тези мерки се надяваме дефицитът на НОИ, който в момента е 2,1 млрд. лв. да намалее с 460 млн. лв., коментира социалният министър Тотю Младенов.

Според него и разчети на социалното министерство и правителството, дефицитът на НОИ ще бъде окончателно ликвидиран през 2017 г. Оттогава пенсиите ще започнат да се актуализират с коефициент 1.2. като целта е през 2025 г. пенсиите да стигнат 65% от заплатата преди пенсиониране.

Другата гореща тема, която скара синдикати, правителство и работодатели – стажът за пенсиониране още ще се доизбистря на поредно заседание на Национален съвет за тристранно сътрудничество тази събота.

По настояване на синдикатите, ще се въведе изграждане на солидарен фонд за ранно пенсиониране на категорийните работници, в който от 1 януари догодина ще се отделят вноските за работещите от първа и втора категория на труд. Този фонд ще е под управлението на НОИ.

На съботното заседание отново ще се обсъжда и искането на синдикатите вдигането на осигурителния стаж да започне от 1 януари 2015 г. с по четири месеца на година за всички, до достигане на 37 години за жените и 40 години за мъжете.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ