Правителството сложи таван на началническите заплати - 3500

Общество

Правителството отложи големия антикризисен план, който трябва едновременно да не допусне бюджетен дефицит и да стимулира икономиката, но започна да реже администрацията. По нареждане на премиера Бойко Борисов най-висока трябва да бъде неговата заплата от 3500 лева и никоя началническа заплата във ведомствата, държавните фирми и болници не може да бъде по-висока. Освен това министрите трябва да направят 10% намаление на фонда за работни заплати - по желание е дали това да стане с намаление на възнагражденията или със съкращения на администрацията.

Здравният министър Божидар Нанев веднага издаде заповед максималната заплата на лекарите да стане 3500 лева. След като нашумяха лекари с месечни заплати от 15-20 хил. лева, Нанев поясни, че това били не повече от 10-15 човека от кардиологичните клиники.

Обяснявайки замразяването на заплатите, няколко министри споделиха с журналисти колко са им заплатите. Министърът на земеделието Мирослав Найденов получава 2700 лева, на икономиката Трайчо Трайков - 2800, на регионалното развитие Росен Плевнелиев - 3400 лева.

Плевнелиев каза, че в някои търговски дружества в системата на отбраната или транспорта има заплати по 12-15 хил. лв. "Ние поставихме таван, който не може да е повече от 4 хил. лв. Максималната заплата на директора на Агенция "Пътна инфраструктура" може да е толкова. Той има основна заплата от 1500 лв. и получава бонус", обясни регионалният министър.

 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Как да намерите работа, която ви носи удовлетворение и щастие?
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Екстремните горещини в Италия се отразяват пагубно върху пазара на пармезан
25 безполезни, но много любопитни факти
Пореден рекорд: „Одисея“ на Нолан стана най-касовият филм със степен на възрастово ограничение
Слънчево и горещо в неделя, следобед се очакват гръмотевични бури
Кибератака доведе до спиране на малка електроцентрала на Острова
Мицотакис подготвя нов икономически пакет, предвиждащ по-ниски данъци и подкрепа за средната класа
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Има ли по-добър от Джон Ву? Ще снимат римейк на „Лице назаем“
Най-кратките литературни шедьоври в историята
Mission Point: AI изисква еволюция на начина на работа на бизнеса
Над 1600 нарушители с е-тротинетки са санкционирани в София от началото на годината
Какво можем да научим от „Седмицата за размисъл" на Бил Гейтс
Ето как можем да подадем сигнал до Европейската прокуратура
Поевтиняване на горивата у нас, изплатени са близо 13 млн. евро компенсации
Кратка история на автомагистрала „Тракия”