Преброителите ще ни търсят, докато ни намерят

Преброителите ще ни търсят, докато ни намерят

Един от най-тиражираните въпроси около преброяването, което в онлайн формата си тече вече трети ден, е дали гражданите няма да се разминат с преброителите. Отговорът е, не! Това увери тази сутрин от ефира на БТВ доц. Мариана Коцева, председател на Националния статистически институт (НСИ).

Ако не сме се преброили сами в интернет, преброителите ще ни търсят, докато не ни намерят. „Ако ви няма вкъщи, трябва да ви намери. Преброителите няма да ви търсят, за да ви глобяват, че не сте се преброили. Санкция ще има, ако човекът отказва въобще да се преброява”.

От 1 февруари в продължение на 10 дни преброяването ще се извършва онлайн, след това - от врата на врата от преброители, които задължително трябва да се легитимират. Освен това гражданите не са длъжни да пускат в дома си преброителите, поясни шефът на НСИ.

До момента, над половин милион души са се преброили успешно онлайн.

Въпросите, които най-често затрудняват хората, са за домакинство и семейство, каза доц. Коцева. Домакинство са хора, които живеят на един адрес и си поделят общ бюджет. За семейство трябва да има връзка – може да има съжителство без брак, може да става дума за роднински връзки, уточни тя.

Според Коцева въпросите са изключително стандартизирани към европейския въпросник. Въпросът за наличие на външна тоалетна ще даде информация и за инфраструктурата, до каква степен общините са благоустроени. След това ще е по-обосновано кандидатстването за европейски проекти. Смисълът на въпросите за площите е да се изчисли общата площ и да се извадят спомагателни помещения, отделни кухни, коридори. Идеята е да се разбере един европейски гражданин средно на каква площ живее.

 Българите, които живеят повече от една година в чужбина, нямат достъп до сайта. Ще бъдат преброени в съответната страна. Студентите се броят там, където учат, поясни Коцева.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ