Предизборните кампании - само на български език

Предизборните кампании - само на български език

Предизборните кампании - само на български език

Предизборните кампании ще се водят само на български език. Това решиха депутатите при разглеждане на промени в Изборния кодекс.

Депутатите не приеха предложението на народните представители Мустафа Карадайъ, Янко Янков, Четин Казак и Хамид Хамид, което гласи: „В случаите, когато кампанията се води на език, различен от българския, се осигурява превод на български език“.

Гласуването на тази точка доведе до напрежение в Народното събрание.

Лютви Местан заяви, че това действие е абсурдно. „Гласувах против, защото този текст е не просто дискриминационен, той не просто не защитава българския език, а откровено застрашава българския език. Току-що едно антиевропейско мнозинство даде право на други държави, в които живее българско национално малцинство, то да бъде обект на дискриминационно отношение. Забранявайки използване на други езици в хода на предизборни кампании, вие казахте на национални парламенти на други държави, в които живее българско малцинство, че българите в чужбина могат да бъдат дискриминирани и на тях може да им се забрани да ползват своя майчин български език. Каквото ти е отношението към вътрешните малцинства, такова отношение ще искаш в българските малцинства в чужбина. Този текст е абсурден. Ако за изборите за български представители на Европейски парламент листата на ДПС се води от сър Греъм Уотсън, на което той има право, на какъв език ще води той кампанията?”, попита Местан.

„Искам да се отрази репликата от уж европейската партия ГЕРБ, които казаха, че ако Греъм Уотсън иска да участва в кампанията в България, да научи български, т.е. ако не знае български, няма да участва. Къде има такова ограничение в Европа? Срам и позор за парламента на европейска България”, посочи Лютви Местан.

Скандалът продължи с изказването на депутата от ДПС Хюсеин Хафъзов. Той заяви от парламентарната трибуна, че тази забрана няма да му попречи да бъде свободен и да следва пътя на Осман Калъч, Давутоглу и Доган.

„Мечтата ми беше да живея в свободна и демократична България и един ден ще го постигна, без значение вашето отношение към демокрацията. Гласувам „против" потисническото мислене на част от българските депутати. Искам да бъда свободен и ще бъда свободен. Заради тази свобода има български граждани, които се лежали по затворите, били са разстрелвани и ако мислите, че с този закон ще успеете да ни ограничите, отсега ви казвам: Следете всяка моя стъпка, защото съм готов да заплатя за свободата си! В никакъв случай няма да се откажа от нея. Аз ще бъда свободен въпреки вашите рестриктивни действия. Ще вървя по пътя на Осман Калъч, Давутоглу, Доган. Аз съм за демокрация и ще продължавам да бъда за нея, без значение вашето отношение", допълни Хафъзов.

Лидерът на "Атака" Волен Сидеров осъди остро изказването на депутата от ДПС и обясни, че е недопустимо депутат от българския парламент да говори по този начин и да споменава тези имена, свързани със скандалната турска история.

Попитан какво да очакваме след изказванията на ДПС, Сидеров каза: „Може да очакваме изостряне на обществената нагласа в знак на отрицание. Освен че бяха допуснати много назначения на ДПС, които дразнят хората, областни управители и други, това изявление със сигурност ще запали негативна обществена реакция, ще има изостряне на отношенията. От представителите на ДПС има хора, които не премерват думите си и запалват вражда. Крайно време е това да се отчете от всички медии и от прокуратурата. Прокуратурата в някои случаи е много бърза, сега ще видим дали ще реагира на това очебийно антибългарско и антидържавно изказване. Би трябвало да реагира и да се поиска имунитетът на Хюсеин Хафъзов“, каза Волен Сидеров.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че не очаква разпадане на подкрепата между БСП и ДПС към кабинета на Пламен Орешарски въпреки скандалите между коалиционните партньори. Борисов допълни, че когато хората се целуват, има и моменти, в които се карат.

В крайна сметка, след изказванията в пленарната зала и след напускането на депутатите от „Атака“ и ГЕРБ, останаха само народните представители от БСП и ДПС. Беше поискана поименна проверка на депутатите, при която се оказа, че в пленарната зала няма кворум и председателят на парламента Михаил Миков закри пленарното заседание. Следващото заседание е насрочено за идната сряда, когато народните представители се очаква да продължат с промените в Изборния кодекс.

Емоциите надделяха“, каза Миков след прекратяването на заседанието. „Не е изненада, вие също помагате в тази насока (към журналистите), отразявате точно такъв тип емоционални дискусии. Не отразявате всичко, избирате какво да отразявате. Няма кворум и закрих заседанието поради тази причина”, заяви Миков. Попитан дали е било правилно отхвърлянето на предложението на ДПС, Миков каза: „Текстът доразвива възможността кампанията да се провежда на български език. Той е продължение на първото изречение, че кампанията се води на български език. За съжаление, в дискусията никой не прочете текста. Емоцията и сенките зад текста бяха водещи в мотивирането на народното представителство”, коментира Миков.

По материали на агенция „Фокус“ и „Дарик“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ