Приеха спорните промени в Закона за горите
Парламентът прие окончателно спорните промени в Закона за горите, станали известни като „поправките Витоша ски“.
Според гласуваните текстове в горски територии без промяна на предназначението ще може да се учредява право на строеж за изграждане на стълбове за съоръжения за транспорт, предаде БНР. Право на строеж ще се допуска и за ски писти, станции на лифтове и влекове, открити съоръжения и необходимите леки второстепенни постройки. Според опозицията, този текст е лобистки и дава възможности за абсолютно всякакви строежи. Природозащитници протестираха точно срещу тези текстове.
Това е най-спорният и най-важният текст от този закон, а правото на строеж за изграждане на обектите ще се учредява след провеждане на търг по реда на Закона за държавната собственост. Търгът ще се открива с решение на Министерския съвет, когато става въпрос за горски територии публична държавна собственост със заповед на министъра на земеделието за горски територии частна държавна собственост или със заповед на кмета на общината, след решение на Общинския съвет, когато става въпрос за гори-територии, които са общинска собственост. С акта ще се определя началната цена и условията за провеждане на търга.
Според Петър Корумбашев БСП мнозинството прави вратичка, чрез която може да се заобиколи целия закон чрез Закона за публичното частно партньорство. „Правите това, че това, което се случи по българското Черноморие, да се случи и по българските планини”, каза Корумбашев.
Председателят на комисията по земеделие и гори Десислава Танева отговори на нападките на Корумбашев, че в допълнителния нов доклад изрично е записано, че правото на строеж се учредява след провеждане на търг.
„Безалтернативно. Правото на строеж за изграждане на обекти по алинея 1, точка 6, 7, 8 и 9, а именно ски писти, станция за лифтове и влекове, стълбове за лифтове и влекове и временните постройки се учредяват след провеждане на търг. Достъп до този търг има всеки инвеститор, който има интерес от това”, заяви Танева.
След днешното окончателно решение на депутатите, екологични организации се заканиха да започнат масови протести.
Поправките "Витоша ски" бяха направени, защото бяха изготвени под натиска на фирмата-собственик на ски съоръженията над София. Проблемът на „Витоша ски“ бе, че няма одобрен подробен устройствен план на ски зоната над столицата. Устройствен план на съществуващите съоръжения изобщо не е възлаган за изработване, а е направен устройствен план на проекта за нова ски зона, който обаче беше върнат в Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – София.
Заради липсата на подробен устройствен план собственикът на ски съоръженията няма право да учреди сервитут върху терените под лифтовете, както изисква законът за горите, което остави лифтовете на земята и зимният сезон на Витоша бе провален.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.