Приходите от нощувки през август надхвърлят 196 млн. лв.
Приходите от нощувки в България през август са достигнали 196,1 млн. лв.Това е с 2,1% повече в сравнение с юли. Увеличение е отчетено в потреблението на услугите с настаняване от български граждани - с 14,5%. В същото време нощувките на чужди граждани намаляват с 0,4%, показват данни на Националния статистически институт (НСИ).
Разбираемо, най-много са приходите от морските градове Бургас и Варна съответно 96,533 млн. лв. и 59,03 млн. лв.
През август в страната са функционирали 2567 средства за подслон и места за настаняване с над 10 легла - хотели, мотели, къмпинги, хижи и други места за краткосрочно настаняване. Броят на стаите в тях е 123,7 хил., а на леглата – 276,1 хиляди. В сравнение с предходния месец, общият брой на средствата за подслон и местата за настаняване се увеличава с 2%, а на леглата в тях - с 1,5%.
Общият брой на нощувките във всички средства за подслон и места за настаняване възлиза на 4,861 млн.. От тях 1,287 млн. са били платени от български граждани, а 3,574 млн. от чужденци. В хотели с 4 и 5 звезди са реализирани 52,8% от общия брой нощувки на чужди граждани, докато от българи те са 21,7%. В средствата за подслон и местата за настаняване с 3 звезди тези дялове са съответно 35,9 и 29,6%, докато в местата за настаняване с 1 и 2 звезди осъществените нощувките от чужденци са 11,3%, а от български граждани – 48,7%.
Пренощувалите лица през август 2012 г. се увеличават с 4,8% в сравнение с юли и достигат 962,1 хил. Относителният дял на българите е 39,9% от всички пренощували лица. По-голямата част от тях (75,1%) са нощували в хотели с 1 и 2 или 3 звезди и са реализирали средно 3,5 нощувки. Пренощувалите чужденци са 578,1 хил., като 55,7% от тях са нощували в хотели с 4 и 5 звезди. Средният брой реализирани нощувки от чужди граждани е 5,9.
Общата заетост на леглата в средствата за подслон и местата за настаняване през август 2012 г. е 58,9%. Тя е най-висока в средствата за подслон с 4 и 5 звезди – 71,7%, следвана от тези с 3 звезди – 62,1%, и с 1 и 2 звезди – 40,5%. В сравнение с предходния месец най-голямо увеличение на заетостта на леглата е регистрирано в средствата за подслон с 4 и 5 звезди - с 3,7 процентни пункта.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Белгия ще инвестира 3,7 млрд. евро в иновации в отбраната в периода 2026-2035 г.
България |Генералният директор на Световната здравна организация пристигна в Уганда поради епидемията от ебола
Свят |ЕС спира изцяло вноса на руска стомана до 30 септември 2028 г.
ЕС |Премиерът на Косово Албин Курти търси коалиция след изборна победа без мнозинство
Свят |Как ще се променят строителството и инвестициите в новата икономическа среда?
5-а годишна конференция за строителство и инвестиции |Звездите за бизнеса от 8 до 14 юни: Фокусът пада върху сигурността и устойчивите решения
Хороскоп |Главният секретар Георги Кандев напуска МВР
Общество |Поздравления за повишението! Сигурни ли сте, че го искате?
Техники за успех |Швейцарски компании са инвестирали 27 млрд. долара в САЩ след споразумението за митата
Икономика |Река Ефрат някога се е вливала в Средиземно море
Наука и Здраве |Александър Пулев: Очаквам намаление от 15 до 30% на стоките от първа необходимост
България |На днешната дата, 8 юни. Световен ден на океаните
На днешната дата |Времето: Слънчево с краткотрайни валежи
България |ADVERTORIAL
Алианц Банк България и Групата на ЕИБ осигуряват 340 млн. евро за бизнеса в България
Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и blink обединяват усилия в дарителска кампания за реставрацията на емблематичната сграда на библиотеката
Коментари
Няма въведени кометари.