Протестиращи блокираха кръстовището на Ректората

Общество

Стотина млади хора блокираха кръстовището на Ректората в София тази вечер. Те излязоха на пътното платно и спряха движението на автомобили между бул. „Васил Левски" и бул. „Цар Освободител". След 19.30 часа към тях се присъедини и основният протест срещу кабинета "Орешарски", който традиционно се събра пред Министерския съвет. Така броят на протестиращите пред Софийския университет се увеличи до около 400 души, посочва "Дарик".

Протестът премина по улица „Шипка” и спря пред прозореца на Аудитория 272 на Ректората, за да поздрави студентите в нея, които снощи обявиха окупация на Университета. 

Междувременно днес управата на СУ издаде Декларация на Ректорския съвет, в която посочва, че разбира действията на студентите, окупирали Ректората, като реакция на липсата на морал в политическия живот и отсъствието на загриженост за бъдещето на младите хора и страната и незачитане на техните позиции. „Убедени сме, че младите хора имат право да изразят обществената си позиция, дори и с цената на гражданско неподчинение - форма на протест още от времето на Средновековието и утвърдена от мислители като Хенри Дейвид Торо”, заявяват от Университета. 28 октомври, понеделник, е обявен за неучебен, за да се избегне административния хаос. В 14 часа тогава ще има среща на Ректорския съвет, в която ще се реши как да се продължат занятията на учебната институция, за да не бъде ощетен никой.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 6 февруари. Имен ден празнуват Пламен, Пламена, Огнян, Огняна, Светлин, Светльо, Светла
Методът 3-3-3 за вършене на повече работа с по-малко напрежение
Изградете самоподдържаща се „клиентска екосистема“
На днешната дата, 6 февруари. Имен ден празнуват Пламен, Пламена, Огнян, Огняна, Светлин, Светльо, Светла
Цитат на деня
Времето: Остава облачно със сутрешни мъгли. Силен вятър ще има в планините
Великобритания отряза ползването на платени таксита от мигрантите, похарчили са 15,8 млн. паунда
Уорън Бъфет за основните навици, които отличават успешните хора от останалите