Проучване: Всеки трети българин помага на непознати

Проучване: Всеки трети българин помага на непознати

Проучване: Всеки трети българин помага на непознати

Един от всеки трима българи (31%) е помогнал на непознат човек през произволно избран месец от годината. Това показва Световният дарителски индекс за 2012 г. на благотворителната организация КАФ Великобритания - най-голямото до момента изследване на дарителството в световен мащаб. 

Всеки десети българин е направил финансово дарение през последния месец, сочи проучването. Страната ни изпреварва по дарителство Русия (7%) и Украйна (7%). Същевременно българите са дарили по-малко от хората в Словакия (37%), Полша (28%) и Унгария (26%). 4 на сто от сънародниците ни твърдят, че са помогнали, предоставяйки доброволен труд.

Световният дарителски индекс на КАФ 2012 използва данни за дарителското поведение на хората в 146 държави, като покрива над 90% от населението на земята. Проучването измерва три аспекта на дарителството – даряване на пари, даряването на време (доброволчество) и оказването на помощ на непознат.

Докладът показва, че светът е станал по-малко щедър през изминалата година и че дарителството в държавите е огледален образ на световните икономически модели.

Острият спад в благотворителните нагласи в световен мащаб през 2011 г. е довел до така нареченото „двойно пропадане” в дарителството. Според изследването процентът на хората, които даряват пари за добри каузи, които са ангажирани с доброволен труд или помагат на непознати, е намалял през изминалата година спрямо 2007 г. Дарилите пари за благотворителност по света са станали по-малко - 28% през 2011 г. в сравнение с 29,8% през 2007 г.

Хората, помогнали на непознат през миналата година, са били 45,1%. През 2007 г. те са били 47%.

Съотношението в областта на доброволния труд е 18,4% през 2011 г. спрямо 21,4% преди пет години. 

Анализът на глобалното дарителство през последните пет години показва, че дарителството като глобална практика бележи спад през 2009 г. след финансовата криза. То се възстановява като обем през 2010 г. и след това отново спада рязко през 2011 г.

Световният Дарителски Индекс на КАФ установява, че Австралия е най-щедрата държава на света, следвана от Ирландия. Канада се нарежда на трето място сред страните с най-голяма дарителска практика по света. В позитивния списък се нареждат още Нова Зеландия, САЩ, Холандия, Индонезия, Великобритания, Парагвай и Дания.

Навсякъде по света жените даряват повече пари, отколкото мъжете, но мъжете са по-склонни да работят като доброволци и да помогнат на непознат в нужда.

В доклада се посочва също, че между различните поколения има разлики в дарителството. Вероятността младежите между 16 и 24 години да дарят средства е 10% по-малка спрямо хората над 50 години.

Най-много хора като брой даряват пари в Индия - 164,5 милиона дарители. Най-много доброволци има в САЩ - 105,1 милиона души. Най-много граждани са помогнали на непознат в Либерия - 81%.

Световният дарителски индекс на КАФ използва данни от Световното проучване на Галъп (Gallup World Poll). В него участват над 155 000 души в 146 държави, представляващи над 90% от световното население. Уникалното за рейтинга е, че е направен опит да се оцени нивото на благотворителността не само чрез нейното парично изражение – иначе логично най-богатите нации биха заели първите места, но и чрез отчитане на доброволческия принос и взаимопомощта. Така получената картина отразява културата и традициите на отделните народи.

Освен това докладът прави сравнение за всички участващи държави между нивата на даряване и БВП, от една страна, и чувството за удовлетвореност от живота от друга. Сравнението доказва, че взаимовръзката между щастието и даряването е по-силна, отколкото между богатството и дарителството.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ