Разследване разкрива злоупотреба с еврофондовете за младежки стажове
Журналистическо разследване, огласено в сутрешния блок на Нова телевизия, разкрива схема за злоупотреба с пари за младежка професионална практика и стажове от еврофондовете. Чрез схемата може да са източени, без да има реален резултат стотици хиляди левове, посочват от телевизията.
Въвлечени са студенти, преподаватели във висши учебни заведения и фирми, чиито собственици може да не знаят, че са замесени. Разследването започва след сигнал на Айнур Генч от Варна - собственичка на фризьорски салон. Тя разбира случайно от звено в Министерството на образованието, наречено "Студентски практики", че по документи в салона й са били на стаж стотици студенти от университети в цялата страна. Но само по документи - тя не ги познава. На практика обучение не е имало. За фиктивния стаж само в този салон студенти са взели около 50 000 лeва. Менторите и преподавателите, които е трябвало да ги контролират, пък са получили около 25 000 лева. Парите дошли от Европа и се плащат от образователното министерство.
Айнур Генч разказва, че през фирмата й излиза, че са минали около 100 студенти. На хартия всеки е бил на стаж по 240 часа. Договорите, сключени от нейно име, се оказват общо 6 - с Бургаския свободен университет, с Техническия в Габрово, Колежа по телекомуникации и пощи в София, Университета по хранителни технологии в Пловдив и Икономическия и Техническия във Варна.
Човек, "откраднал" фирмата й, е изпращал до университети предварително подпечатани и подписани договори. Например до Техническия университет във Варна, който има договор с Айнур. От ВУЗ-а обаче отговарят, че не са длъжни да се свързват с управителя на фирмата и така измамата за провеждане на стаж става възможна.
По изискване на Европа менторът в програмата за обучение на младежите е служител на фирмата. Такъв е трябвало да има и във фризьорския салон на Айнур. В случая ментор е бил 24-годишният Николай Михалев. Айнур не го познава и никога не го е виждала.
Академичният наставник е човекът от университета, който проверява провеждат ли наистина студентите платения си стаж. В случая това е Красимира Димитрова. Тя признава, че никога не е стъпвала в салона на Айнур. Не е виждала и ментора на живо, но също ще вземе пари за това, което не е свършила - 1300 лева. Красимира Димитрова мислила, че звъни в салона на Айнур, а всъщност от другата страна на телефона се намирал човек в схемата за измама. Той й се представил за ментор и й обяснил, че "практиката протича нормално". Димитрова дори получила имейл от 100-те студенти какво са се научили в салона. Студентите получавали пари за стажа, който не са посещавали. По 480 лева на човек.
Още за разследването - в сайта на телевизията.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.