С над 30 млн. намаляват просрочените задължения на общините

С над 30 млн. намаляват просрочените задължения на общините

С 33 млн. лв., до 174,3 млн. лв. са намалели просрочените задължения на общините в края на 2012 г. в сравнение със същия период на 2011 г. Това показват данни на Министерство на финансите.

С близо 55 млн. лв. са понижили просрочените си задължения 120 от общините, докато други 55 са увеличили забавените си плащания с над 22 млн. лева. Останалите местни власти в страната (89 общини) са завършили 2012 г. без просрочени задължения.

Данните показват още, че в края на 2012 г. бюджетното салдо на общините на консолидирана основа е в размер на 49 млн. лв., докато в края на 2011 г. този показател е бил отрицателен и на стойност 58 млн. лева.

Общините с най-голям размер на просрочените задължения към 31 декември 2012 г. са Перник (14,1 млн. лв), Столична община (13,2 млн. лв.) и Kъpджaли (12,5 млн. лв.)

В края на 2012 г. Столична община е увеличила просрочените задължения с 6,5 млн. лв. на годишна база, което я прави общината с най-голям скок на забавените плащания. След нея се нареждат Кърджали (увеличение от 1 млн. лв.), Димитровград (500 хил. лв.) и Габрово (200 хил. лв.)

Общини с най-голямо намаление на просрочените задължения са: Хасково (4 млн. лв.), Пазарджик (3,1 млн. лв.), Варна (2,9 млн. лв.), Сливен (1,9 млн. лв.) и Видин (1,8 млн. лв.).

В края на миналата година финансово най-стабилни са били общините Бургас, Русе, Стара Загора, Благоевград и Димитровград.

На противоположния полюс са Кюстендил, Кърджали, Видин, Карлово и Пазарджик.

Критериите, по които Министерството на финансите определя оценките за финансовата стабилност на общините, са:

  • Показатели за финансова самостоятелност: Дял на собствените приходи, намалени с помощи и дарения от чужбина от общите постъпления; покритие на разходите за местни дейности със собствени приходи, намалени с помощи и дарения от чужбина;
  • Показатели за финансова устойчивост: Бюджетно салдо спрямо общите постъпления; размер на дълга, като процент от годишния размер на собствени приходи, намалени с помощи и дарения от чужбина и изравнителна субсидия; дял на просрочените задължения от годишния размер на собствените приходи, намалени с помощи и дарения от чужбина и изравнителната субсидия;
  • Показатели за ефективност: Население на един общински служител; дял на разходите за заплати и осигуровки в общите разходи;
  • Показатели за инвестиционна активност: Дял на капиталовите разходи в общите разходи. Методиката за изчисляване на показателите е достъпна на сайта на Министерството на финансите.
Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ