Световната банка: Задава се сериозна криза с работната сила в България
Работоспособната сила в България рязко намалява и след 50 години ще се свие с 45 на сто ако не се вземат мерки още сега. Изчисленията са на Световната банка и бяха огласени от Питър Харолд, регионален директор на Световната банка за Централна и Източна Европа и балтийските държави на конференция в София под надслов "Златният растеж на България.”
Причините за тази негативна перспектива са застаряващото население и липсата на политики за стимулиране на работната сила. Трябва да се привлекат най-младите и по-възрастните хора да се включат активно на пазара на труда, така че към 2020 г. да бъде постигната 75% заетост, препоръчва Световната банка.
В противен случай социалните разходи ще нараснат с още около 2,3 процента от нивото на БВП, подчерта Питър Харолд.
Въпреки последствията от финансовата криза, в по-богатите европейски държави и особено в Северна Америка работоспособната сила се увеличала. Ако България иска да поддържа темп на сближаване с тази тенденция, трябва да поддържа средногодишен ръст на производителността на труда от порядъка на 5,5 на сто. За последните 10 години производителността на труда у нас е нараствала с 2,5 - 4,0.
Сред ресурсите, в които има потенциал за увеличаване на работната сила са майките, които отлеждат децата си вкъщи и ромското население, смятат още от Световната банка.
Ако се построят 120 детски градини в 10-12 града майките ще могат да се върнат на работа по-рано от крайния срок на платеното майчинство.
През 2050 година всеки пети, който излиза на трудовия пазар в България ще е от ромски произход, е изчислила още Световната банка. Държавата трябва да разработи стратегии тези хора да станат продуктивни, съветват от банката.
От своя страна, вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков, който също участва в кнференцията, посочи, че страната ни страда от три основни проблема - ниските доходи, демографската криза и въпросът с енергийната независимост.
Възрастните хора, които искат да работят след навършване на пенсионна възраст, също трябва да бъдат привлечени към пазара на труда чрез допълнителни стимули, посочи той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.