Световната банка: Задава се сериозна криза с работната сила в България

Световната банка: Задава се сериозна криза с работната сила в България

Работоспособната сила в България рязко намалява и след 50 години ще се свие с 45 на сто ако не се вземат мерки още сега. Изчисленията са на Световната банка и бяха огласени от Питър Харолд, регионален директор на Световната банка за Централна и Източна Европа и балтийските държави на конференция в София под надслов "Златният растеж на България.”

Причините за тази негативна перспектива са застаряващото население и липсата на политики за стимулиране на работната сила. Трябва да се привлекат най-младите и по-възрастните хора да се включат активно на пазара на труда, така че към 2020 г. да бъде постигната 75% заетост, препоръчва Световната банка.

В противен случай социалните разходи ще нараснат с още около 2,3 процента от нивото на БВП, подчерта Питър Харолд.

Въпреки последствията от финансовата криза, в по-богатите европейски държави и особено в Северна Америка работоспособната сила се увеличала. Ако България иска да поддържа темп на сближаване с тази тенденция, трябва да поддържа средногодишен ръст на производителността на труда от порядъка на 5,5 на сто. За последните 10 години производителността на труда у нас е нараствала с 2,5 - 4,0.

Сред ресурсите, в които има потенциал за увеличаване на работната сила са майките, които отлеждат децата си вкъщи и ромското население, смятат още от Световната банка.

Ако се построят 120 детски градини в 10-12 града майките ще могат да се върнат на работа по-рано от крайния срок на платеното майчинство.

През 2050 година всеки пети, който излиза на трудовия пазар в България ще е от ромски произход, е изчислила още Световната банка. Държавата трябва да разработи стратегии тези хора да станат продуктивни, съветват от банката.

От своя страна, вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков, който също участва в кнференцията, посочи, че страната ни страда от три основни проблема - ниските доходи, демографската криза и въпросът с енергийната независимост.

Възрастните хора, които искат да работят след навършване на пенсионна възраст, също трябва да бъдат привлечени към пазара на труда чрез допълнителни стимули, посочи той.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ