Сергей Станишев запазва лидерското място в БСП
Сергей Станишев остава лидер на БСП, стана ясно след края на Националния съвет на партията, който заседава до късно тази нощ. В сегашната кризисна обстановка оставката на ръководството на БСП не е начинът за поемане на политическа отговорност. Това се посочва в решението, гласувано от Националния съвет на БСП, и се допълва, че трябва да се осигури ясна политическа подкрепа за спешните мерки в плана „Орешарски".
Националният съвет гласува доверие на Изпълнителното бюро да изкорени тежки пороци в организацията и дейността на партията и му възлага четири задачи - да запознае структурите с решението, да утвърди и приложи ясна процедура на взаимодействие с министър-председателя и членовете на кабинета, да осигури спазване на необходимия ред и съгласуваност на предложенията за заемане на длъжности в централните и местните органи на управление, предаде БНР. За целта ръководството ще санкционира еднолични инициативи на отделни членове на ръководните органи, които да се разглеждат като невалидни.
„Свалянето на Станишев не би допринесло за основната идея - да се осигури подкрепа на правителството“, коментира след края на Националния съвет Георги Пирински.
„Нямаше процедурни хватки, имаше откровена дискусия, може би такава не сме водили от доста време. Мисля, че това е елемент от този катарзис, за който говорим. Подобни решения, като това с Делян Пеевски, никога повече няма да бъдат взимани по този начин. В една уникална ситуация сме, в която за пръв път гражданското общество и хората влияят толкова пряко върху решенията на правителството и на парламента“, разкри външният министър Кристиян Вигенин.
Противниците на Станишев обаче, сред които е и бившият президент Георги Първанов, се обявиха, че това не е вот на доверие, а груба манипулация. Първанов обясни, че „в текста на обсъжданото и прието решение между другото е вкаран текст, свързан с доверието, при положение че такава точка в дневния ред нямаше“.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Парламентът избра Пламен Тодоров за член на Комисията за противодействие на корупцията
Политика |Финансовият отчет на Google не зарадва пазарите, тъй като разходите от 205 млрд. за AI плашат инвеститорите
Финанси |Хедж фондовете кръжат около британските акции, след като Анди Бърнам обеща „нов икономически модел“
Икономика |До края на годината трябва да подменим водомери и топломери с дистанционни
България |Digital age: Невидими дронове, управление на роботи със силата на мисълта и потапящи се къщи
Технологии |Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Технологии | Advertorial |Времето: Слънчево утро, но следобед ще се заоблачи, а на места и ще превали
България |На днешната дата, 23 юли. Рождениците днес
На днешната дата |Върнете стратегическия сторителинг обратно в центъра на растежа
Маркетинг |САЩ и Саудитска Арабия подписаха знаково ядрено споразумение
Свят |Цените на петрола се повишиха до шестседмичен връх на фона на ескалацията на напрежението в Близкия изток
Енергетика |ЕС одобри сливането на Paramount и Warner Bros за 110 милиарда долара
Компании |Китай започна двудневни учения в Тайванския проток
Свят |ADVERTORIAL
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Постигаме повече заедно: cargo-partner и Nippon Express напредват с интеграцията в Словакия, Полша и Австрия
Коментари
Няма въведени кометари.