Служебното правителство отчете дейността си
В последните дни на управлението си служебното правителство направи отчет на дейността си за последните 2 месеца. Повечето членове на кабинета на Марин Райков се похвалиха с добре свършена работа, която ще е в услуга и на следващите управляващи.
Според отчета безработни към края на месец април са 380 485 души - с 1,9% или 6961 човека повече от април 2012 г. 56% (213 273 души) от регистрираните безработни са без квалификация, като този дял практически не се променя от началото на 2011 г. насам. Това стана ясно по време на отчета на вицепремиера и министър на труда и социалната политика Деяна Костадинова, предаде bTV. В отчета на МТСП е записано, че е бил осигурен допълнителен финансов пакет от 41 млн. лева за най-уязвимите групи.
Вътрешният министър Петя Първанова се похвали, че в резултат от създадената организация денят за размисъл и самият изборен ден са преминали без инциденти и сериозни нарушения на обществения ред. По линия на противодействие на престъпността бе поставен фокус върху ограничаването на битовата престъпност. Продължи работата за пресичане и разкриване на тежката и организирана престъпност. Проведени бяха повече от 50 големи специализирани полицейски операции, гласи отчетът на МВР.
Според министъра на образованието, младежта и науката Николай Милошев организацията и провеждането на държавните зрелостни изпити са били на висота. „Продължи работата по изготвяне на Закона за предучилищното и училищно образование. Продължи изготвянето на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж 2014”, посочи министърът. По думите му са предприети мерки срещу риска от загуба на средства по ОП „Развитие на човешките ресурси”. Осигурени са и средства за подготовка на новата учебна година.
„Готов е проектът за Закона за професионално образование и обучение, проектът на Закона за висшето образование, готов е проектът за Стратегия за превенция и намаляване дела на отпадащите и преждевременно напусналите образователната система”, добави Николай Милошев.
Министърът на правосъдието Драгомир Йорданов се похвали, че е задвижена подготовката за електронни решения и електронна съдебна карта на България, включваща цялата съдебна статистика. Подготвя се портал на съдебната власт, свързан с входа в електронното правосъдие, както и изработване на система за електронно гласуване на магистратите. Основен акцент на министерството е била работата по Търговския имотен регистър. „Готов е информационен портал за всички услуги на министерството”, допълни Йорданов.
Изготвихме програма за превенция на самоубийствата и план за действие към нея, заяви служебният министър на здравеопазването проф. Николай Петров. "Няма недоволство от страна на населението по отношение на мобилната болница в Девин. Прецедент у нас е, че Агенцията за безопасност на храните е към Министерството на земеделието, а не към Министерството на здравеопазването, както е по целия свят", каза проф. Петров и добави, че ще предложи да се направи тази промяна.
Той допълни, че справките по всичките програми в министерството са обявени и всеки може да направи проверка по тях. Министерство на здравеопазването създаде обществен съвет, който е направил четири заседания в рамките на месец, каза проф. Николай Петров. Едни от най-болните теми са били наредбата за определяне цените на лекарствата и правата на пациентите.
"Участвахме активно в изготвяне на националната програма "Стратегия за развитие на здравеопазването". Очаква се през 2014 - 2020 г. да бъдат отпуснати между 300 и 500 милиона лева в Спешна помощ и други направления", заяви проф. Петров. Като основен акцент той посочи корекцията на наредбата за трансплантации и добави, че през неговия мандат са реализирани пет донорски случая.
Бяха направени изменения в наредбата за достъп до медицински услуги, изготвяне на наредба за профилактични прегледи и лечение на пациенти с психични проблеми, промени в наредбата на Изпълнителната агенция "Медицински одит", каза още здравният министър.
Той допълни, че се работи по проект на закон за контрол на наркотичните вещества, както и че се разработва проектонаредба за водно-спасителната дейност. Продължава работата по Националната програма за превенция на ХИВ и за превенция на туберкулоза, продължава функционирането на метадоновите програми, допълни проф. Николай Петров.
Спортният шеф Петър Стойчев изрази мнението си, че една държава като България не може да финансира всички съществуващи спортове в страната. „Трябва да е ясно кои спортове са ценни за страната и кои я прославят в света. Основна цел беше да разработим концепция за определяне на приоритетните спортове в България и насърчаване на масовия спорт. Министерството проведе национално представително проучване. Резултатите ще послужат за подобряване на нормативната уредба”, посочи Стойчев.
„Даваме възможност в детските градини да има безплатни занимания на децата по физическо възпитание и спорт. Ще оставим 8 нови спортни площадки в цялата страна, 3 от които в София, а другите 5 - с финансиране на министерството”, заяви Петър Стойчев. „Не се притеснявах да назова препятствията пред българския спорт с истинските имена”, похвали се той.
„Създадена е работна група за подбор на жури за Европейска столица на културата през 2019 г. По кандидатурите в Италия се работи изключително сериозно. Работи се по 10 проекта на стойност 60 милиона лева по ОП „Регионално развитие”. От тях са завършени 4. Сключени са 32 милиона лева по програма за консервация и реставрация на културни паметници”. Това отчете културният министър Владимир Пенев.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.