Слух за радиация разтревожи Варна

Слух за радиация разтревожи Варна

Информации, появили се в късните следобедни часове във варненски онлайн издания, че радиационен облак от Чернобил се носи към Черно море разтревожиха жителите на морската столица.

Повод за тях е пожар, избухнал в гориста местност близо до бившата атомна централа в понеделник. Той е бил овладян още на следващия ден, но е засегнал около 130 хектара горски площи. В пробите, взети от въздуха в района на пожара е установено съдържание на Цезий-137 два пъти над допустимата норма. По информация на украинското министерство на извънредните ситуации огънят е възникнал в забранената за свободен достъп зона около атомната централа. Пламнали са сухи треви, от които впоследствие са се образували отделни огнища на площ от 130 хектара.

Още във вторник руските информационни агенции, включително ТАСС и РИА Новости съобщиха, че няма опасност от повишаване на радиациония фон като се позоваха на данни от канцеларията на държавната агенция на Украйна по управление на забранената зона на АЕЦ-Чернобил.

Пожарът е бил на около 30 километра от самата бивша централа, но територията, на която се е разразил, все още е заразена с радиация и точно затова достъпът до нея е забранен в много широк периметър.

Впоследствие тръгват информации, че се е образувал огромен радиационен облак над Украйна, който е възможно да тръгне към Черно море. Варненски сайтове започват проверка и търсят мнение от варненски метеоролози. Сайтът Varnautre пише "според метеоролозите  във Варна облакът от Чернобил се носи на юг и по-скоро към Черно море." Засега Варна оставала доста далеч от него.

В следобедната емисия на БНР днес дежурният метеоролог при Националният институт по метеорология и хидрология Венета Тодорова коментира: "Не очаквам да има нахлуване на наша територия, защото във високите слоеве на атмосферата посоката на вятъра е от запад. При земята е от север-северозапад, север-североизток и това, по мое усмотрение, няма да доведе до нахлуване на наша територия на някакво замърсяване. В момента в Украйна в много райони вали дъжд. Вятърът е северен, с леко обръщане към северозапад. Той носи замърсяването по-скоро към юг и към Черно море, а Варна остава доста далече от него".

По думите й тази сутрин ресорните служби са замервали нивата на радиация във Варна, но не са открити отклонения. Според службите няма място за притеснение, че ситуацията от 1986 година се повтаря. По данни на полицията замерванията на Гражданска защита не са установили отклонения на този етап. Екипи на "Пожарна безопасност и защита на населението" продължавали регулярно да замерват нивата на радиация.

Сайтът Varnautre обаче добавя: "В същото време  служители в държавни учреждения, болници, включително и в Гранична полиция, са предупреждавани под сурдинка да не излизат от домовете си, тъй като облакът ще достигне до българското Черноморие около 18:30 днес, съобщават източници на Varnautre.bg. "

Дали наистина е така, и кой е отправял предупрежденията не е ясно, но от час насам отговорните институции активно обясняват, че няма място за паника.
Не е регистрирана промяна на радиационния фон на територията на страната, обяви в официално съобщение на МВР. От Министерството на здравеопазването също заявяват, че за момента няма опасност за здравето на българите заради пожара край АЕЦ „Чернобил”.

По данни, получени от националната автоматизирана система за непрекъснат контрол на радиационния гама-фон, на територията на страната не е регистрирана промяна на радиационния фон на територията на страната.

Националният оперативен център на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ също оповести, че постоянно получава актуална информация за ситуацията на територията на Украйна и към момента няма данни за опасност за живота и здравето на хората на територията на България. МВР е в непрекъсната връзка с експерти от МОСВ и Агенцията за ядрено регулиране.

Агенцията за ядрено регулиране публикува официална информация за пожара в района на Чернобил. То гласи: "Във връзка с информация за пожар в района на Чернобил в Украйна в Агенцията за ядрено регулиране няма постъпило съобщение за опасност от трансгранично радиоактивно замърсяване.
Пожарът е възникнал на 29 юни в югоизточната част на зоната с ограничен достъп на АЕЦ Чернобил. Според информация от Регулиращия орган на Украйна няма значими изменения на радиационните параметри, характерни за района.
Няма изменение на радиационния фон за територията на България съгласно измерванията от Националната автоматизирана система за непрекъснат контрол на гама-фона (BULRaMo), поддържана от Изпълнителна агенция по околна среда към МОСВ."

Шефът на БЧК Христо Григоров също призова хората да не изпадат в паника. "Няма причина населението на България да изпада в паника заради пожарa в района на АЕЦ „Чернобил”, коментира пред "Фокус" той. „Ако се върнем 25 години назад, съвсем логично е българският народ да бъде много чувствителен на тази тема. Тогава моите деца бяха малки, сега гледам внуци и преживях това напрежение и поколението не се е сменило. Това, което стана тогава, то се проявява и сега. Първоначално беше, че в Чернобил е станало нещо. Имахме десетки обаждания, но хубаво е, че нещата вече са под контрол и изобщо не може да се говори за опасност”, заяви Христо Григоров. „Категорично няма причина населението да изпада в паника. Незабавно след пожара се получи веднага информация и желание за международна подкрепа. Русия веднага е предложила да изпрати мощни, големи самолети с вода да гасят пожара. Това не се е наложило, защото с месни сили украинците са успели да се справят”, уточни Григоров.
"Няма никаква опасност – хората трябва да бъдат съвсем спокойни. Ако имаше някаква опасност нашата федерация на Червения кръст щяхме да бъдем алармирани. Нямаме никаква информация по този въпрос. Дори попитахме необходимо ли е нещо да правим, а те казаха категорично – не. Нещата са спокойни”, допълни Григоров. „Призовавам българското население да бъде спокойно. Мои колеги се обадиха във Варна. Там има известно напрежение между хората, но ги призовавам да бъдат спокойни, защото нещата са абсолютно под контрол и няма никаква опасност от радиоактивни облаци и заразявания”, каза още Христо Григоров.

В интерес на истината това е втори голям пожар в района на Чернобил за последните два месеца. На 28 април тази година е имало подобен инцидент, като тогава пламъците са обхванали площ от 400 хектара. Той също е овладян за часове, но по думите на украинския министър на вътрешните работи Арсен Аваков, ситуацията е била доста сериозна, тъй като огънят е бил спрян на 5 километра от погребите с радиоактивни отпадъци.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ