София със здравна карта до 45 дни

София със здравна карта до 45 дни

София със здравна карта до 45 дни

София ще има здравна карта до 45 дни. Това разкри пред „24 часа“ бившият шеф на Военномедицинска академия и предложен от Йорданка Фандъкова за зам.-кмет на София ген. Стоян Тонев, с уговорката, че може да се появят спънки.

Тонев обясни, че губещите диагностично-консултативни центрове (ДКЦ) не бива да се приватизират, а да се реформират така, че общината да печели от дейността им. За да стане това според него е необходима нова организация и нужда от райониране. Именно тук се вписва и новата "здравна карта".

"За националната здравна карта се говори от 10 г., но още я няма. Например в Сливен има 7 частни болници, а в окръжната няма кадри. В картата ще са отбелязани какви здравни заведения има всеки район, плюсовете и минусите им", заяви ген. Тонев.

"Това не значи, че ще има ограничение в достъпа на пациенти от други квартали. Но трябва да се обърне внимание на местата с повече малцинства, защото определени заболявания там са повече от другите квартали. Ако успеем чрез профилактиката там, ще намалим и общата заболеваемост в София. Стойността за едно усложнено заболяване са много повече, отколкото, ако бъде диагностицирано рано и се вземат мерки. Трябва да се вземат предвид и пациентите от страните, които идват да се лекуват тук. Няма лошо, че 15% от пациентите в София са от други градове." Ген. Тонев добави, че картата ще бъде готова до 45 дни, ако няма пречки.

Нова структура ще подобри и услугите на Спешна помощ. "Можем да предложим на “Спешна помощ” кадри, по-добро разпределение на линейките в града и общината да организира специализирано спешно звено. То ще е за деца до 1 г., инфекциозно и психично болни и възрастни над 75 г. Създаването на такава структура е от голяма полза за пациентите и ще облекчи “Спешна помощ”, заяви ген. Тонев. Звеното трябва да заработи до 5-6 месеца и ще разполага с 14 линейки. То се финансира от европейски програми и спонсори.

„Общинското здравеопазване е умален модел на цялостното здравеопазване. Разликата между България и по-богатия свят като Европа, Америка, Китай и Япония обаче е, че има ясно отграничение на комерсиални и некомерсиални болници. Гледайки мащаба обаче, софийското общинско здравеопазване е 25% от националното“, коментира Тонев.

„Ако добавим ведомствените и частните болници, става 65%. Развити са някои добри черти, а други са започнали да се разграждат и това вреди на общото здравеопазване. Системата включва 9 различни болници - 5 многопрофилни и 4 специализирани, 45 поликлиники, в които са 93% от джипитата, яслите, здравните кабинети в училищата и 5 спешни кабинета. Не може да се направи ясно разграничение между общинско и държавно здравеопазване, защото са свързани особено в болничната помощ. Когато дойде предложението за работа в общината, един колега се пошегува: “Първа, втора, трета, четвърта, пета градска болница и сега ВМА – шеста”, допълни Тонев

По думите му предимството на столичното здравеопазване е, че макар и не напълно, е съхранило кадрите си. „Тук безработицата е по-ниска, доходите - по-високи. Това задържа лекарите и средния персонал“, категоричен е ген. Тонев.

Той е убеден, че частните болници имат място в здравеопазването. „Лошото е, че ги направихме напълно независими от правилата. Най-важното е, че те трябва да поемат определен ангажимент към общественото здравеопазване. Говоря за спешността и конкретни задачи при екстремни случаи - епидемии и големи катастрофи. Спомняте си, когато шофьор на такси помете 13 души на спирката на “Цариградско шосе”. Съвсем близо до мястото е частната “Софиямед”. Нито един пострадал не беше откаран там, а в Окръжна болница и ВМА. Не прогнозирам, че ако бяха закарани в “Софиямед”, щеше да има повече спасени, но страданието на пострадалите щеше да е по-малко“, обясни Тонев.

Като основна причина за този проблем Тонев посочи, че частните болници нямат договори с общината. „Ако имат, пациентите ще се поемат от тях. Ресурсът, който отпуска здравната каса за тях, трябва да бъде за конкретни неща, които ги няма в общинското здравеопазване или университетските болници. Здравната услуга трябва да бъде поставена на търг и всяка болница да се явява [на него]. Иначе общинските болници работят добре. Трябва да се подобри координацията между тях и всяка да специализира в конкретна област. Основният проблем, който трябва да бъде решен, са ДКЦ-тата. Сменихме им името, но не променихме функциите им и дори ги влошихме. Те играят ролята на бившите поликлиники, но с ограничен достъп на пациенти“, допълни Тонев.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ