Старият бряст в Сливен ще ни представя в „Европейско дърво на годината 2014"

Старият бряст в Сливен ще ни представя в „Европейско дърво на годината 2014

Старият бряст в Сливен ще ни представя в „Европейско дърво на годината 2014"

Старият бряст в град Сливен ще представя България в надпреварата „Европейско дърво на годината 2014". Той стана победител в националния конкурс „Дърво с корен 2013“, организиран от фондация „Екообщност".

6 097 души са гласували за сливенското дърво символ и с вота си са го определили за победител. Наградата беше връчена днес на церемония в Полския културен институт в София. Получи я кметът на Сливен Кольо Милев. На второ място се класира Гранитския дъб, който е получил 851 гласа.

По традиция дървото победител, провъзгласено за „Дърво с корен“, ще получи специализирана грижа за подобряване на състоянието му. Брястът от Сливен ще се състезава за европейския приз с победителите от конкурсите в Чехия, Унгария, Словакия, Полша, Франция и Англия.

Финалистите, за които тази година гласуваха онлайн над 10000 души от цялата страна, преминаха през оспорвана конкуренция в състезанието, за да привлекат с историята и величието си подкрепата на хората и да станат любимо дърво. До последните дни на гласуването имаше сериозна надпревара и в категорията „Дърво с корен“ между 3 от най-забележителните вековни дървета в страната – сливенският бряст, Карцовият бук в района на Беклемето и най-старото дърво в Европа – Гранитският дъб, който е на над 1660 години и краси картичка и пощенска марка от 1986 г.

Тази година за първи път бе проведено гласуване онлайн и за вековно дърво в София с най-значима и интересна връзка с историческото ни минало. В категорията „Вековните дървета говорят“ се състезаваха дървета, под чиито сенки са творили баща и син Славейкови; дъбът, засаден от словенския стенограф Антон Безеншек, допринесъл много за развитието не само на стенографията на български език, но и за културния живот на столицата в края на XIX и началото на X век, а също и дъбът, засаден от цар Фердинанд при основаването на Университетската ботаническа градина през 1892 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ