Токови удари

Токови удари

Нови разкрития, спорове, сметки и статистики по темата за цените на тока и парното доминират и в днешния информационен поток. Обобщаваме по-важните и любопитни новини до момента в следващите редове.

ДКЕВР под обсада

Десетки протестиращи се събраха около 12.00 ч. по обед пред сградата на ДКЕВР в София с лозунги и скандирания: „Мафия!", „Убийци!", „Крадци!" „Вън!" и „Оставка!". Повечето от тях са пенсионери, симпатизанти на „Атака” и ВМРО.

Един от лидерите на протеста – зам.-председателят на ВМРО Ангел Джамбазки отново призова в слово пред демонстрантите да бъдат развалени приватизационните договори с електроразпределителните дружества, които „ограбват българските пенсионери, за да изхранват тези в Австрия и Чехия”.

Протестиращи пък предложиха иронично назначения вчера нов председател на ДКЕВР Юлиана Иванова да излезе и да почерпи всички протестиращи с по една кутия цигари.

Те визириха появилите се днес разкрития в публикация на в. „Труд”, че Иванова е била собственик на онлайн магазин, в който незаконно са продавани и цигари.

 Старт с оставка в джоба

 „Извинявам се на премиера за тази ситуация, моя е грешката и съм готова да си понеса санкциите за незаконната продажба на цигари в онлайн магазин, на който аз бях собственик”, призна пред журналисти новият председателят на ДЕКВР Юлиана Иванова по повод появилата се публикация. Тя обяви още, че е готова да подаде и оставка ако се налага.

Според информацията, изнесена от в. „Труд” Иванова е била собственик на електронен магазин, който продавал и рекламирал цигари въпреки законовата забрана, влязла в сила от юли 2012 г. В продуктовата листа на сайта фигурирали 30 вида цигари, а в общите условия на сайта се уточнява, че става въпрос за онлайн търговия на тютюневи изделия, както и че предложенията са обновени на 1 ноември 2012 г., тоест четири месеца след влизането на забраната.

В изявлението си пред журналисти днес Иванова обясни, че като собственик на онлайн магазин не е знаела, че има такава забрана и след като научила, от снощи услугата е спряна.

В назначението й няма конфликт на интереси, тъй като още преди седмица е прехвърлила управлението на фирмата на сина си, но вероятно ще бъдат наложени санкции за незаконната търговия с цигари, коментира от своя страна министърът нъ икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.

 Евростатистика за цените и сметките

Цената на електроенергията за домакинствата в Европейския съюз остава най-ниска в България, сочат данни на европейската статистическа служба Евростат. Според тях българите плащат средно по 0,076 евро за киловатчас. Малко по-високи са цените в Румъния – 0,0795, и Естония – 0,0771 евро за киловатчас. Това е почти наполовина от средната цена за 27-те държави в ЕС, която е 0,1316 евро.

 Най-скъпия ток в ЕС плащат гражданите на Кипър - 0,2338 евро за киловатчаса, Ирландия - 0,1845 евро за киловатчаса и Малта - 0,1615 евро за киловатчас. Данните са усреднени, защото в някои държави има повече от една цена, която зависи от размера на потреблението и от доставчика. Цифрите не отразяват и допълнителни такси, става ясно от доклада на Евростат.

Тенденцията в повечето страни от ЕС е токът за домакинствата да поскъпва. Изключения правят само пет държави, където цената през последната година е леко понижена. Това са Унгария, Австрия, Полша, Испания и Швеция, отбелязват още от европейската статистическа служба.

 В същото време, докато токът в България е около 2 пъти по-евтин, сравнено със средните стойностти за общността, то доходите на българите са над 5 пъти по-ниски. Средната заплата в България остава най-малка в рамките на ЕС в размер на 426 евро. В Румъния тя е 480 евро, в Литва 610 евро. С най-високи доходи са гражданите на Люксембург – 4230 евро на месец, следвани от Финландия – 2901 евро и Швеция – 2726 евро.

 Любопитна тенденция извеждат други данни на Евростат, според които страните с най-евтин ток имат и най-ниска енергийна ефективност. За България например е ясно, че индустрията изразходва пет пъти повече енергия в сравнение със средните стойностти за ЕС, за да произведе единица продукт.

Индексът за енергийна интензивност на Евростат измерва съотношението между изразходваната енергия (вкл. електроенергия, петрол, въглища, природен газ и възобновяеми източници) и произведения Брутен вътрешен продукт (БВП). Индексът на Българската икономика е 671, докато средният за ЕС е 152. Високо разхищение на енергия има и в Естония и Румъния, чиито индекси са съответно 545 и 391. Най-висока енергийна ефективност има бизнесът в Дания – 93, Ирланзия – 92, Швеция 111. За сравнение Швейцария, която е извън ЕС, има още по-добър показател за енергийна ефективност – 80.

В същото време страните с най-евтин ток за промишлеността са: Естония – 0,0647 евро за киловатчас, България и Финландия със средна цена от 0,0684 евро. Средната цена за ЕС е малко по-висока - 0,0976 евро за киловатчас без допълнителни такси, докато най-скъп и за индустрията отново е токът в Кипър, Малта и Италия. Европейската статистическа служба и тук уточнява, че става въпрос за средни данни, тъй като бизнесът купува ток по различни режими, включително и в България.

 Нови мощности

Три детски градини в пловдивския район „Тракия" ще произвеждат и продават ток на EVN, след като днес бе монтирана първата фотоволтаична система в една от тях – ОДЗ „Едгар Бароу”. Предстои монтаж на фотоволтаични панели на покривите на още две детски заведения в същия общински район, съобщава БНТ.

Енергийно-ефективните технологии са дарени от италианска компания, като инвестицията в панелите е около 20 000 лева. Очакванията са със спестените пари от енергия вложението бързо да се възстанови.

„На годишна база всяка една инсталация ще произвежда около 6000 киловат часа. Преференциалната изкупна цена, която EVN ще плаща на общината, е 36 ст. на киловат час", обясниха представители на инвеститорите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ