Третокласникът Цветан Стоянов стана световен шампион по шахмат

Третокласникът Цветан Стоянов от Казанлък спечели шампионската титла и златен медал в категорията ученици до 9 години на световното първенство по шахмат в Порто Карас, Гърция. Малкият гросмайстор представяше ОУ "Чудомир“ в Казанлък.

Цветан извоюва световната титла с впечатляващ резултат 8,5 точки от 9 възможни като спечели 8 победи и едно реми в турнира, провел се от 7 до 14 май

Във възрастовата група на Цветан са участвали 80 момчета като в предварителното подреждане според шахматния рейтинг е бил трети.

Преди година Цветан стана европейски шампион за ученици до осемгодишна възраст. Резултатът му го класира в Топ 7 в световната ранглиста за неговата възрастова категория.

Третокласникът е и трикратен шампион на България по класически шахмат, ускорен и блиц в две поредни години - 2011 и 2012 г., многократен победител във верига турнири „Купа България”. Негов треньор е  майсторът на спорта Живко Жеков от Шахматен клуб "Бургас".