Трима водещи мениджъри разкриха на студентите мисленето на успеха
Младите хора трябва да бъдат проактивни и да вярват в себе си. Около тази препоръка се обединиха трима от водещите бизнес ръководители в България – Станислав Разпопов,"Мениджър на годината 2011" и главен изпълнителен директор на „Дунапак-Родина“ АД, Елена Маринова – президент и съдружник в „Мусала Софт“, и Зоя Паунова - изпълнителен директор на „Астра Зенека България". Те участваха във втората по ред среща на студенти с успешни представители на бизнеса у нас, организирана от сп. „Мениджър“.
Форумът се състоя в Аула „Максима“ на УНСС този следобед и почти два часа не стигнаха на студентите, за да зададат всички свои най-важни въпроси. С ентусиазъм и с насърчителни слова тримата мениджъри в него, лица от кориците и страниците на сп. „Мениджър“, застанаха заедно на сцената пред над двеста момичета и момчета, студенти предимно в икономическия университет, дошли от интерес към компаниите, които участниците представляват, към тях като личности и към историята на това да бъдеш успешен в бизнеса в България.
„Като гледам тази зала и любопитството, което породиха нашите гости, мога да бъда уверен за бъдещето на българския бизнес. Смисълът на това събитие е да срещнем вашите мечти и техните мечти“, отправи думи към студентите в началото на дискусията Максим Майер, редакционен директор на сп. „Мениджър“. Идеята на събитието е „Бизнес лидери търсят последователи“, с мото „Да успееш в България“.
„Според мен пътят на успеха у нас е като този в цял свят. Не мисля, че трябва задължително да оставате в България. Останете там, където се чувствате комфортно“, каза Елена Маринова от „Мусала Софт“, която в дискусията беше представител на ИТ сектора у нас. Тя отбеляза, че според актуални проучвания в момента в България има около 15 хил. заети в софтуерните компании. До 2015 г. се очава те да станат над 30 хиляди, като около 5000 от тях се очава да бъдат бизнес финансисти с икономическо образование, не само компютърни специалисти. „Така че при нас има място за вас. И работейки тук имате възможност да се срещате с хора по целия свят“, каза тя.
Темата за образованието в чужбина беше провокирана от въпроси на младите хора и бе една от водещите в разговора. „Аз привествтам образованието в чужбина, но е много важно да се избере правилното учебно заведение. В някои университети в чужбина образованието е много по-лошо, отколкото в България. Ценното на качественото обучение извън страната е, че се работи по много практически казуси“, каза победителят в конкурса "Мениджър на годината 2011" Станислав Разпопов, който е учил едновременно две висши образования след 1989 г. - МИО в УНСС и Изчислителна техника в ТУ в София. След като ги е завършил е придобил MBA от Икономическия университет във Виена. “Не е важно къде учите, а как учите“, каза той.
“Вярвам в силата на младостта. 30 години е средната възраст на 120-те служители на „Астра Зенека“ в България“, заяви Зоя Паунова, която с емоция разказа на студентите за детството си, за това, че семейството, което я е възпитало да уважава труда е било важно за нейния успех и за спорта, който е възпитал в нея дисциплина, полезна в бъдеще. Според нея успехът в работата се постига в съотношение 70-20-10, където 70% е всичко, което всеки човек се учи в работата си, 20% е ролята на ролевите модели, на менторите, учителите, а в 10% той се дължи на знанията от университета. „Бъдете себе си! Вярвайте в себе си! Прилагайте разбирането „Аз мога!“, призова тя.
„Побеснявам, когато някой ме попита: А ти как ще ме мотивираш?“, каза Елена Маринова след въпрос на студент в публиката, който попита как бизнесът ще мотивира студентите. Тя смята, че младите хора трябва да бъдат активни, да търсят новите ниши и да ги излисмят. Мотивацията е в самите тях и никой друг не може да им я внуши отвън. Просто трябва да търсят.
С това се съгласиха тримата мениджъри, представители на различни индустрии, с различна лична история и особено образование, но обединени пред студентите от мисленето, че всичко е в главата на човека. Оптимизмът е правилното разбиране за света, не оправданията със средата, с липсата на връзки, с обществото, смятат те. Младите хора трябва да се развиват по-бързо от средата си и да извличат максималното от това, което тя им предлага.
Трите компании, чиито мениджъри участваха във форума, провеждат стажове и чрез различни програми стимулират търсенето на кадри сред студентите. За тях може да се намери повече информация във фирмените им сайтове.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.