Умна технология ще превръща стъпките на българите в светлина
През пролетта на 2012 г. в България ще бъде реализиран новаторски, технологичен проект, който превръща кинетичната енергия от стъпките на хората в електричество.
Инициативата е на Johnnie Walker България. Проектът е наречен Pavegen. Той беше едно от трите предложения в последната кампания на марката, проведена под познатото мото „Продължавай напред” (Keep Walking). В нея Johnnie Walker представи проекти в 3 области – технологичен, арт и бизнес. Организаторите призоваха интернет потребителите да изберат кой от тях ще бъде реализиран у нас, като бъдат активни и записват виртуални крачки.
С над 40 млн. крачки, събрани във Facebook и със специално разработено за кампанията iPhone приложение, българите избраха технологичния проект Pavegen от трите предложения, съобщиха от Johnnie Walker.
„Pavegen е гениална идея, която показва как с действията си можем да допринесем за по-доброто бъдеще. Той е избран с над 50% от крачките на всички българи, които се включиха” – сподели посланикът на проекта Keep Walking за България, режисьорът Явор Гърдев.
Pavegen е система от плочки, които, поставени върху настилката на оживени пешеходни зони, превръщат стъпките на хората в неизчерпаем източник на електроенергия.
Изобретението е дело на 25-годишния англичанин Лорънс Кембъл-Кук, който разработва прототипа му, още докато учи в университета. 100% от повърхността на плочките е изработена от рециклирана гума, а основата – от над 80% рециклирани материали. Технологията на Pavegen е печелила много награди. Тя е номинирана за „Продукт на годината” във Великобритания, наред с разработки като iPad на Apple.
„Представете си, че, отивайки сутрин на работа, произвеждате чрез стъпките си светлина за прибирането ви вечер. Технологията трябва да вдъхновява хората, да ги накара да се замислят как живеят и да покаже какво е възможно в природосъобразния град на бъдещето”, обяснява Лорънс.
Изчисления показват, че ако Pavegen събере стъпките на всички хора по света за един ден, това би било достатъчно да поддържа зареден един мобилен телефон за около 300 милиона години.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.