Ученици повеждат кампания за безопасен интернет

Ученици повеждат кампания за безопасен интернет

Ученици от 28-те области в страната се обединиха около проект насочен към подобряване на сигурността на общуване в интернет. Инициативата е под надслов „Манифест за безопасен интернет” и е организирана от „Майкрософт България”. Началото й бе обявено официално днес.

В кампанията участват млади хора на възраст между 14 и 19 години от Детския съвет към Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД), асоциация Български детски и младежки парламент (БДМП) и множество гимназии в страната. Целта на участниците е да провокират дебат по темата за виртуалната реалност и вредата, която оказва тя върху живота на връстниците им.

Различните, създадени от тях форми на подкрепа към инициативата, ще бъдат публикувани на специално създадения за случая сайт www.netalarma.bg. Всички желаещи да се включат ученици ще могат да го направят в рамките на следващите два месеца, като се съобразят с посочения на сайта регламент.

В редица градове ще бъдат организирани групи за дебат, водени от самите ученици. Ще бъдат избирани отделни областни координатори. „Нашата цел е да привлечем много млади хора от цялата страна да се включат в проекта и да обсъждат, споделят и анализират поведението си в интернет и стъпките за сигурност, които предприемат”, обясни Огнян Киряков, генерален директор на „Майкрософт България”.

Оказва се, че една от най-честите злоупотреби в интернет сред младите у нас е кражбата на идентичност. Възможен начин за ограничаването на този проблем е въвеждането на сложни пароли.

Предвидимите пароли за електронни пощи, социални мрежи и програми за комуникация, като рождените дати например, са често „разбивани” от тийнейджърите. Затова е полезно младежите, а и възрастните, да използват пароли с повече от 8 символа, в които има една главна буква, цифри и един символ.

Хубаво е също паролите да се сменят всеки 3 месеца, потребителите да се „отписват” (log off) от използваните сайтове и да поддържат добра хигиена на компютрите, т.е. да използват лицензиран софтуер, който не носи вреден код.

Изследване на „Майкрософт”, проведено сред над 14 хил. потребители в 11 европейски държави, потвърждава нуждата от повече обучения и публични дискусии по темата безопасност в интернет. Резултатите разкриват обезпокоителни пропуски във връзка с онлайн сигурността.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ