Фалстарт на Oбществения съвет при президента

Фалстарт на Oбществения съвет при президента

Фалстарт на Oбществения съвет при президента

Организатори на гражданските протести и представители на синдикатите напуснаха учредителната сбирка на Обществения съвет, който трябваше да се сформира днес при президента Росен Плевнелиев.

Вчера той покани 35 представители на инициативни комитети на протестиращи от цялата страна, лидерите на двата най-големи синдиката в страната - КНСБ и КТ "Подкрепа, представители на браншови и съсловни организации, политолози и социолози.

Всички поканени пристигнаха за началото на сбирката, обявено предварително за 14.00 ч., но малко след това трима от представителите на протестиращите - Янко Петров, Ангел Славчев и Дончо Дудев, излязоха от президентството с думите:

„Няма да седим на една маса с тези, срещу които се борим. Излизаме, за да се борим до край”, заяви Ангел Славчев на излизане от "Дондуков" 2. Те изразиха недоволство и от предложението на президента Обществения съвет да се председателства от бъдещ вицепремиер във все още несформираното служебно правителство, който да бъде посочен от бъдещия служебен премиер.

Пред президентството, където се събраха десетки в очакване на резултати от срещата. той прочете цялата декларация с искания на протестиращите, сред които парламентът да не се разпуска и да има програмно правителство. Протестиращите заявиха категорично, че продължават напред с мирен национален протест тази неделя и ще се придържат към исканията си.

„Народното събрание не може да бъде разпуснато. Този орган трябва да продължи своето функциониране под формата на програмен кабинет, който работи в тясно съдействие с обществения съвет", заяви още Славчев, цитиран от „Дарик“. Според него Общественият съвет трябва да бъде съставен от експерти от различни сфери, представители на браншови организации и граждани. Освен това този орган трябва да се раздели на сектори и всеки специалист да отговаря за своята област. Председателят на общественият съвет трябва да се избере от неговите членове, а те да са хора, необвързани с политическите партии на прехода. „Даде се трибуна, на която да коментираме и да се чуят нашите искания. Мисля, че сме достатъчно ясни и категорични в това, което искаме. И това, което се случва в този формат, нас не ни удовлетворява", категоричен е той.

Малко по-късно срещата при президента напусна и лидерът на КНСБ Пламен Димитров. Неговият мотив бе, че не разбира присъствието там на политолози и социолози, които според него представляват себе си, а не гражданите. „Горе останаха политолози, социолози, хора които представляват бизнеса и интересите на някои олигарси. Тези хора, които представляват кръгове, които доведоха хората до улицата и до мизерия, нямат моралното право да стоят при президента,” заяви Димитров.

Въпреки общото си несъгласие по отношение на състава на Обществения съвет, Пламен Димитров и един от представителите на протестиращите влязоха в остър спор пред сградата на президентството. Там синдикатите бяха обвинени, че през последните години не са защитили народа.

В отговор Димитров заяви, че именно те са тези, които се борят за правата на гражданите и трябва да ги представляват пред президента и останалите отговорни институции. Спорейки помежду си, Пламен Димитров и представителят на протестиращите неочаквано са се хванали за ръце и са изкрещели, че заедно ще се борят за България, посочва още bTV.

Междувременно администрацията на президента разпространи речта, с която той е открил учредителната сбирка на Обществения съвет. В нея той предлага създаване на Обществен съвет към бъдещото служебно правителство, но и обществени съвети към всички министерства. Следва пълният й текст:

Росен Плевнелиев: Общественият съвет към служебното правителство, който предлагам, е в отговор на очакванията на обществото за граждански контрол над дейността на институциите.

 Протестите са ясен сигнал за проблемите в държавата, но не са инструмент за тяхното решаване. Исканията и идеите на гражданите в демократичната държава могат да бъдат реализирани само от институциите. Затова предложих създаването на Обществен съвет към служебното правителство като добра възможност да зададем заедно посоката и да търсим заедно решенията. Защото президентът няма тези правомощия, министър-председателят е изпълнителната власт, не президентът!

 Настоявах днешните консултации по структурирането на Обществения съвет да се случат възможно най-скоро, за да могат протестиращите и не само те, да имат необходимото време да организират и да организират добре своето представителство. Затова след днешните консултации ще има достатъчно време, тъй като вече знаете, че служебно правителство няма да се случи утре или в другиден, а в следващите две седмици вероятно. Все още сме в конституционна процедура. Търся чуваемост за проблемите. Търся ефективност и искам да не се заглуши и загуби гласът на всеки и именно затова стартирах тези консултации.

 Още в самото начало е ясно, че участниците в днешните консултации не са бъдещите членове на Обществения съвет. Той ще бъде свикан от служебното правителство и ще работи към него. То ще си приеме правилата за работа на Обществения съвет. Проектът на Правила за устройството и дейността на този съвет, който вие сте видели на сайта, е платформа за дебат. Президентът е платформа за дебат, хиляди пъти съмго казвал. Президентът иска и ще работи за това да се чуе гласът на всеки. Президентът прави консултации, представлява нацията, но решенията се взимат от служебното правителство – така повелява законът.

Президентът не е изпълнителна власт, не е и законодателна власт и аз ще си изпълня много съвестно ангажиментите до последния човек, до последния ден, да бъде чут гласът на всеки, да се структурират правилно процесите и след това всеки да си носи отговорността.

 Всеки от вас, които сте днес тук на тази маса, представлява не себе си. Той представлява, от една страна, представители на протестиращите, на много други граждански неправителствени организации, на работодателски организации, на синдикални и други организации.

 В обществения съвет ще бъдат включени представители на гражданските организации от много сектори, национално представените синдикати и работодателските организации. В зависимост от темите ще бъдат канени изтъкнати учени, експерти и други.

 Днешните консултации за обществен съвет целят да се представят основните тези, да бъде чут гласът на всеки, но и да се вземат решения по тях - кое е възможно и кое не е, кое е краткосрочно и дългосрочно и как можем да подпомогнем усилията на служебното правителство ощеот първите дни да заработи по важните за обществото и по актуалните за деня теми.

 Общественият съвет ще бъде структуриран по теми, по секторни политики, за да има конкретни разговори и конкретни решения по тях. Не трябва да се допусне той да се превърне в говорилня или да се политизира.

 Предлагам Обществен съвет към служебното правителство, но и обществени съвети към съответните министерства на служебното правителство. Това означава, че задаваме възможност за максимално представителство, както в Обществения съвет към служебното правителство, така и в обществените съвети към министерствата на служебното правителство по съответните секторни политики.

Тези, които се интересуват от цената на тока, тези, които се интересуват от монополите в енергетиката и в други сектори и тези, които не представляват себе си, а са легитимно избрани представители, са добре дошли в обществените съвети към съответните министерства на служебното правителство. По същия начин – екология, образование и проблеми на студентите, здравеопазване и проблеми на здравеопазването - именно затова създаваме възможно най-богатата палитра за граждански контрол и задаване на посоката към всяко едно от министерствата на служебния кабинет.

Надявам се този формат да покаже своята ефективност и да бъде възприет и от следващото правителство, което ще дойде след служебното, легитимно избрано от народа на идващите избори.

Общественият съвет се предлага да се ръководи от заместник-министър-председател на служебното правителство.

Общественият съвет ще бъде консултативен орган към служебното правителство, не към президента и той ще приема становища по цялостната насока на работата на служебното правителство, по дневния му ред, по спешните задачи, като крайното решение е на служебното правителство и то, трябва да е ясно, ще си носи отговорността - така е по Конституция и така ще бъде.

В детайлите на всяка политика може да се влезе само на секторно ниво. Добре е всеки министър в служебния кабинет да направи секторен обществен съвет, който да го подпомага в работата в този сектор. В тези съвети вече могат да влязат и много повече представители на заинтересованите групи от съответните секторни политики.

Вчера направих обръщение в Парламента, което се надявам, че всички сте успели да чуете.

Гражданската енергия, както посочих в обръщението си, днес е много силна и е навсякъде. Тя може да бъде съзидателна, но посочих, че може да бъде и разрушителна. Това зависи от представителите на протестиращите, но зависи и от политиците, зависи от всички нас. Това е наш общ ангажимент и на партиите, и на гражданите. Да не търсим дестабилизация. Гражданите ни подадоха ръка, заявих го най-високата трибуна пед цялата нация. Нека да я поемем, сега е време да седнем и да работим заедно, конструктивно и в диалог.

Много е ясно, че има проблеми за решаване в държавата и гарантирах, че няма да се бяга от тях.

Българското гражданско общество е активно, за което благодаря, привързано е към демократичните ценности. Исканията на гражданите са насочени основно към това институциите и партиите да работят ефективно и открито - посочих го вчера от парламентарната трибуна. Затова предлагам и обществения съвет към служебното правителство. Надявам се това да бъде ефективен инструмент - заедно да зададем посоката и да решаваме проблемите, а гражданската енергия да се насочи в съзидателен и конструктивен подход в интерес на нацията.

Проблемите няма да се решат от днес за утре, но днес и утре взимаме правилни или грешни решения, които имат своя краткосрочен и дългосрочен ефект. Затова трябва да бъдем мъдри и разумни и да се основаваме на добронамереност и диалог.

И завършвам - днес ключовите думи за България са диалог и стабилност и нека да работим за това да ги гарантираме, защото иначе всички ще загубим много.

Благодаря ви много още веднъж и пожелавам успех на този форум и на всички, които оттук нататък ще бъдат отключени, благодарение на позитивната и добронамерена енергия на всички нас да посочваме проблемите, да търсим решения - прагматични и рационални. Това може да стане с институциите и с механизмите, които в момента се отварят максимално. Благодаря ви още веднъж.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ